В антрактах між рекламою. Перший півфінал нацвідбору на «Євробачення»

В антрактах між рекламою. Перший півфінал нацвідбору на «Євробачення»

13:41,
11 Лютого 2019
3460

В антрактах між рекламою. Перший півфінал нацвідбору на «Євробачення»

13:41,
11 Лютого 2019
3460
В антрактах між рекламою. Перший півфінал нацвідбору на «Євробачення»
В антрактах між рекламою. Перший півфінал нацвідбору на «Євробачення»
Саме реклама визначала настрій півфіналу: тягучий, мов жувальна гумка.

Що найбільше запам'яталося з трансляції першого півфіналу національного відбору на пісенний конкурс «Євробачення» (СТБ та «UA: Перший», я переглядав «UA: Перший»)? Звісно ж, реклама. Зрозуміло: першу скрипку в даному разі грав СТБ, саме він є організатором нацвідбору. Зрозуміло, спонсори: хто платить, той і замовляє музику, тобто рекламу. Усе це гаразд. Й однаково деякі речі, природні для комерційних телеканалів, бачити в ефірі Суспільного не хотілося б.

На «UA: Першому» безліч разів повторювалася реклама медикаментів — не зовсім добросовісна, без нагадувань про шкідливість самолікування й необхідність консультацій із лікарем. Реклама засобів, які «лікують від ознак грипу та застуди» і повне свято рекламного креативу — якийсь засіб, що лікує від «нестерпного пі-пі». Гадаю, все ж має бути якийсь рівень інтелігентності, нижче від якого опускатися не варто.

А ще на «UA: Першому» багато разів повторювався ролик Андрія Садового – і він виявився єдиним політичним рекламодавцем у найрейтинговішій трансляції Суспільного.

Головне ж, надто вже цієї реклами було багато, надто довгою вона була. Витримати її — це було нестерпно, мов те саме «пі-пі». Гаразд, природні паузи під час голосування та підбиття його підсумків. Але ж п'ятнадцятихвилинний рекламний блок після всього лише двох виступів і трохи менший — після ще трьох! Це тягнулося, мов жувальна гумка, і створювало такий самий настрій — тягучий: не концерт, не інтрига, а саме реклама визначала той настрій. Це виривало з пісенного контексту. Це каменя на камені не залишило від динаміки шоу. Тут слід «подякувати» творцям національного відбору з телеканалу СТБ — на цьому каналі вміють розтягувати шоу до непристойності.

Що ж до самого шоу, то чи лише здалося, що «розмовної частини» цього разу було менше, ніж раніше? Заставки перед виступами конкурсантів, слова про себе самих конкурсантів, діалоги з ними ведучого Сергія Притули, резюмування виступів членами журі — все це цього разу не виглядало затягнутим (може, порівняно з рекламою?), досить динамічним було. Був один дуже щемливий момент. Трьох конкурсантів Притула розпитував про їхні гастролі в Росії. Вокаліста групи Yuko сказала: вона виступала в себе вдома, бо є громадянкою Росії й лише щойно отримала в Україні посвідку про постійне проживання. Розповідала вона це, та й узагалі спілкувалася на сцені бездоганною українською мовою. Притула спитав, як давно вона в Україні — виявилося, сім років. Тоді ведучий звернувся до члена журі Євгена Філатова. Той — теж українською мовою, але якою ж невпевненою й учнівською — сказав, що він із Донецька, зараз вивчає українську з викладачем, але думки нею йому висловлювати поки що важко. Здається, Філатов засоромився.

На смс-голосування цього разу було відведено лише 15 хвилин, а не годину, як попередніх років.

Що ж до виступів... Протягом усього півфіналу не полишало враження: конкурсанти змагаються в шоу, в їхній видовищності й винахідливості, а пісні — то лише акомпанемент. Власне, саме так надто часто й протягом надто довгого часу стверджували й численні «експерти» — що, мовляв, на «Євробаченні» головне — це шоу, а пісні й виконання особливого значення не мають. Переконали, мабуть. Тож справді гарних пісень — свіжих, смачних, на жаль, так і не пролунало. Вже підбиваючи підсумки, схожі думки висловлювали й Андрій Данилко, і Джамала.

Хто викликав почуття жалю, то це гурт «ЦеШо». Їхня пісня — саме та, яку вони виконували, якби пролунала яскравіше, з якоюсь родзинкою, то могла би, ймовірно, претендувати на те, щоб не загубитися й на великому «Євробаченні», щоби привернути до себе увагу. Якби гурт поставив собі за мету, щоби цю пісню цікаво було слухати й без візуального ряду, скажімо, по радіо — не лише в контексті сценічного шоу.

Дивлячись і слухаючи виступ за виступом, я щоразу намагався уявити цей виступ на великому «Євробаченні», в контексті виступів конкурсантів з інших країн. І кілька разів із прикрістю відзначав для себе: цей виступ навіть у півфіналі посів би десь останнє місце. Бо ніякий він був. І раптом дуже захотілося дізнатися: а кого ж організатори не відібрали до півфіналів, хто не пройшов кастинг — як і що співали вони? Оця думка крутилася й крутилася — а потім вибухнула, по суті, скандальна ситуація.

Бо виявилося, що перемогла в першому півфіналі Maruv. Саме та співачка, яку були не відібрали до півфіналу, яка не потрапила б до нього, якби не знялася з конкурсу Tayanna. Причому перемогла Maruv, отримавши перше місце від глядачів і дуже високе третє — від журі; Данилко поставив їй навіть найвищий бал. Тобто, співачка, яку відбракували на етапі кастингу, яку не допустили до конкурсу і яка потрапила на нього лише завдяки випадковому збігу обставин — ця співачка й стала переможницею! То, може, щось не те було з кастингом? Може, це саме ті, хто проводив кастинг, відбирали на конкурс шоу, а не пісні?

Не люблю робити прогнози. Але цього разу чомусь здається, що вже сьогодні ми з великою ймовірністю можемо сказати, хто представлятиме Україну в Тель-Авіві — хлопець-соліст, що виступатиме у другому півфіналі, якому торік трошечки не вистачило щастя.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду