Трансляція виступу Юлії Самойлової буде незаконною, коли її внесуть до Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці

Про це він написав у Twitter, коментуючи пропозицію організаторів «Євробачення» – Європейської мовної спілки (ЄМС) – російській учасниці Юлії Самойлової, якій заборонено в'їзд в Україну, організувати пряму трансляцію виступу для дистанційної участі в конкурсі.

«Трансляція виступу Самойлової українськими телеканалами – це таке ж порушення українських законів, як і її в'їзд до України. ЄМС мала б зважити на це», – написав пан Кириленко.

«Гастролі та телепередачі за участю персон нон-ґрата в Україні заборонені. Рішення – у зміні учасника від РФ. А позиція ЄМС політизує конкурс», – згодом додав він.

За словами експертки «Детектора медіа» Мар’яни Закусило, відповідно до закону «Про телебачення і радіомовлення» трансляція виступу Юлії Самойлової на телебаченні на території України буде незаконною, якщо вона буде внесена Міністерством культури України до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

Стаття 6 закону «Про телебачення і радіомовлення» забороняє телерадіоорганізаціям транслювати «аудіовізуальні твори (фільми, телепередачі, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач), одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненого на веб-сайті центрального  органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв».

При цьому учасником аудіовізуального твору вважається фізична особа, яка брала участь у його створенні під власним ім’ям (псевдонімом) або як виконавець будь-якої ролі, виконавець музичного твору, що використовується в аудіовізуальному творі, автор сценарію та/або текстів чи діалогів, режисер-постановник, продюсер.

Відповідно до закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України» Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, складає Міністерство культури на підставі звернень Ради національної безпеки і оборони України, Служби безпеки України, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Мінкульт оприлюднює перелік на офіційному веб-сайті та забезпечує своєчасне його оновлення.

Остання редакція Переліку була оприлюднена на сайті Мінкульту 24 грудня 2015 року. До переліку включені 84 діячі культури Російської Федерації. Юлії Самойлової в переліку поки що немає, тобто поки що трансляція її виступів не є порушенням законодавства.

Минулого року в парламенті була ініціатива народного депутата Миколи Княжицького (законопроект № 4303) додатково обмежити в Україні гастролі осіб, пов’язаних з державою агресором, та медійну продукцію за їх участі. Наприклад, пропонувалося, дозволити в Україні гастролі, фільми та пісні виключно тих російських діячів культури, які публічно висловилися про засудження окупації території України державою-агресором. Але ця ініціатива не знайшла підтримки: 6 жовтня 2016 року законопроект відхилила Верховна Рада.

Нагадаємо, 12 березня стало відомо, що Росію на «Євробаченні-2017» представить Юлія Самойлова з піснею FlameIs Burning («Вогонь горить»). Її делегував «Первый канал». Співачка з дитинства має першу групу інвалідності, пересувається на інвалідному візку.

Водночас стало відомо, що в червні 2015 року Юлія Самойлова виступала в окупованій Керчі на гала-концерті фестивалю «Світ спорту та добра». Вона потрапила в окупований Крим не через офіційний український КПП і таким чином порушила українське законодавство.

22 березня Служба безпеки України заборонила Юлії Самойловій в'їзд на територію України терміном на три роки через порушення нею законодавства України при відвідуванні Криму.

23 березня Європейська мовна спілка як організатор конкурсу «Євробачення» запропонувала російській учасниці Юлії Самойлової, якій заборонено в'їзд в Україну, організувати пряму трансляцію виступу. Таким чином, співачка могла б узяти участь у конкурсі, не перетинаючи кордону України.

Проте російський «Первый канал» відмовився від дистанційної участі Юлії Самойлової на «Євробаченні-2017» в Києві.

comments powered by Disqus