Олександр Децик: «В України є шанс створити СМ, якщо інформаційною службою там буде Укрінформ»

– Олександре, чи є шанси в України  отримати суспільне мовлення найближчим часом?

– Звичайно, Україна має шанс створити справжнє суспільне мовлення, якщо там головною інформаційною службою буде «Укрінформ».

Має бути концепція суспільного мовника, яка враховує особливості всієї аудиторії. Ми маємо знати для кого створюємо суспільне мовлення, які в нього завдання. Враховуючи  статус національного агентства, мені ця тема близька. Приміром, я не можу собі дозволити жовті заголовки. У нас є ресурси, які отримують на цьому додаткові заходи. Але мені також потрібен рейтинг, бо інакше мене не поважатимуть. Тому ми постійно шукаємо баланс.

– Якою, на вашу думку, має бути редакційна політика СМ? Чи матиме на нього вплив влада?

– Оскільки влада, і це природно, не тільки в Україні, а й в інших країнах, має бажання контролювати ЗМІ, то всі стосунки з владою треба прописати у законі. Чим краще це пропишуть у законі, тим ефективніше СМ діятиме. Бо в 2004-му ми спробували зверху створити суспільне телебачення. Перевели НТКУ з прямого підпорядкування держави в якийсь абстрактний підвішений стан. Канал на себе не заробляє, залишається дотаційним, і точно не є каналом суспільного мовлення.

Приміром, в Польщі абсолютно всі сайти міністерств розробляються за участі державного Польського агентства пресового (Аналог «Укрінформу» – Ред.). Абсолютно всі бюджети державних компаній орієнтовані перш за все на ПАП. Тому ПАП там лідер. А у нас, вибачте, «Нафтогаз» з нами не рахується. Є доручення прем'єр-міністра проводити на базі «Укрінформу» прес-конференції міністрів. Ну й що? У нас за цей рік було всього кілька міністрів. Тому що кожне міністерство, так само й Перший національний, мають свої прес-центри.

Традиційно за нами тягнеться шлейф рупора влади, «хронік покращення» і т.д. І як нам від цього відійти? Так чи інакше, нас створила держава, вона нас і фінансує. Звичайно, до нас ставитимуться суб’єктивно, якими об'єктивними ми не були б. Що нам для цього зробити? У нас є ідея позиціонуватися, як суспільно значуще джерело інформації, але щоб воно було цікавим і для молодих людей. Ми не хочемо втрачати аудиторію 15+. Тому рупором влади ми не будемо, це неефективно.

comments powered by Disqus