Хмельницька філія НСТУ та чужорідний канал у праймі

Хмельницька філія НСТУ та чужорідний канал у праймі

13:19,
21 Лютого 2017
6040

Хмельницька філія НСТУ та чужорідний канал у праймі

13:19,
21 Лютого 2017
6040
Хмельницька філія НСТУ та чужорідний канал у праймі
Хмельницька філія НСТУ та чужорідний канал у праймі
Хмельницька філія Національної суспільної телерадіокомпанії України «Поділля-центр» — канал, що робить ставку на створення власних форматів переважно в інформаційно-аналітичній ніші. Та при такому позиціюванні майбутній регіональний суспільний мовник наражається на серйозну проблему: в його ефірі, до того ж у пік-праймових слотах, мовить інший канал

Архітектура сітки мовлення

Структура сітки мовлення каналу традиційна блокова (ранок, день, вечір) із ключовими прямоефірними проектами.

У ранковому блоці це «Ранок на Поділлі», який триває годину (8.00–9.00). Проект існує вже сім років, останні два виходить у прямому ефірі. За словами виконавчої директорки Тетяни Колісніченко, цей проект є одним із найпопулярніших на каналі. Тож наприкінці 2016 року в нього з’явилась оновлена студія.

Далі ранковий блок продовжують повтори проектів та програми з фондів «Історія Поділля в іменах» та НТКУ. Телеканал майже не ставить в ефір контенту інших обласних філій. Співпрацює лише з Харківською філією у створенні спільних репортажів із зони військових дій.

«Ми свідомо відмовилися від так званих обмінних програм. Подільські глядачі мають дивитися програми з подолянами і про подолян. Використовуємо лише контент, наданий нам НСТУ», — зазначає виконавча директорка. Власне, тому пані Колісніченко з пересторогою ставиться до ідеї уніфікації сіток мовлення всіх філій НТКУ: «Не вірю, хоч убийте, в те, що програми інших областей будуть цікаві нашому глядачеві. Загальноукраїнські, місцеві — так, але не свої — ні. Але поживемо — побачимо».

Із-поміж ранкових і денних програм вирізняється «Битва шкіл» / «Битва вишів». Проект має дуже просте втілення. За форматом — брейн-ринг: команди учнів чи студентів із різних шкіл або вишів відповідають на запитання ведучого. Цю задумку можна розвинути для повноцінного quizshow або навіть і реаліті, актуального не лише для місцевого телеканалу, а й для загальнонаціонального. Це один із форматів, здатних привернути увагу молодої аудиторії, чий низький інтерес є нині проблемою більшості регіональних каналів.

«Битва шкіл» в ефірі вже більше року, у змаганнях взяли участь старшокласники всіх шкіл Хмельницького та Кам’янця-Подільського. «Тепер уже дісталися й до районів області», — розказує пані Колісниченко.

Виходять на каналі і спонсорські проекти, які дозволяють телекомпанії заробляти на непрямій рекламі і, за словами виконавчої директорки, мають чітке маркування «на правах реклами»: «У нас у минулому році з’явилося чимало цікавих комерційних проектів: "Оселя", "Рибний день", "Стильна пані", а особливо "Проскурівські смаколики", котрий переріс у фестиваль вуличної їжі, що його організувало "Поділля-центр"».

У вечірньому передпраймі (о 18:15) досі транслюється програма привітань «Від усієї душі». Тетяна Колісниченко називає цей проект «досить суперечливим», однак він дозволяє «Поділля-центру» заробити від 30 до 60 000 гривень на місяць.

Прямоефірні шоу

Як і в більшості регіональних філій НТКУ, на каналі велику увагу приділяють прямоефірним проектам. У ранньому праймі це «Тема» (о 18:25), у випусках якої обговорюються соціальні, економічні, політичні питання.

«Раніше це були проекти "Акценти", "Актуальна тема". Щоправда, обслуговували тоді частіше владу, ніж громадян. Ми поміняли не тільки тематику, студію, а й саму подачу. Тепер у "Темі" інколи відбувається дискусія у прямому ефірі з двох студій, із багатьма спікерами. Утім, над проектом ще треба працювати і працювати», — зазначає Тетяна Колісніченко.

Ще один великий прямоефірний проект — «Під абажуром» (о 20:15). Він має трохи інший формат: у студії гості (звичайні люди з цікавими професіями чи долями від архітектора до татуювальника й дієтолога) обговорюють із ведучою актуальні теми. Пані Колісниченко каже, що їй би хотілося вивести у прямий ефір і ток-шоу «Сцена», яке з’явилось у період після «Майдану» (його знімають у Хмельницькій філармонії). Однак телекомпанії його радше за все доведеться закрити, бо наразі немає «технічних можливостей для його вдосконалення».

«Ідеальна сітка для регіонального мовлення в моєму уявленні — це сітка з максимальною кількістю виходів новин та прямоефірних програм, котрі дозволяють вести діалог із глядачем, відповідають на його запити. Щодо останнього ми зробили в минулому році новацію: поставили в прямий ефір програму "Здорові будемо" (виходить щовівторка о 17:00. — Авт.), яку ведуть лікарі. Вийшов цікавий експеримент, адже глядачі можуть запитати у фахівця те, що їх цікавить»,каже виконавча директорка.

Інформаційний канал

Загалом формат каналу пані Колісніченко бачить як інформаційний. За її словами, після входження в систему суспільного мовлення канал зробив ребрединг, оновив студії та відмовився від «паркету» й джинси. Тепер «Поділля-центр» уже менше орієнтується на сільську аудиторію, додає інформаційно-аналітичні проекти, серед яких є й журналістські розслідування.

Новини виходять в ефір п’ять разів на день: о 16:00, 18:00, 20:00 — оригінальні випуски, о 7:00 та о 23:45 — повтори. Окрім сюжетів у новинах є й прямі включення з місця події. На суботу канал готує підсумковий тижневик — «Панорама тиждень».

Новини продовжують також інформаційно-аналітичні проекти «Шахрайські схеми», «Тіні забутих злочинів» та «Книга скарг», «Деталі». «Щоправда, ще треба працювати над тим, щоб вони стали "зубатішими"», — додає пані Колісніченко. Саме тому цього року канал має намір запустити новий проект «Центр журналістських розслідувань». У ньому журналісти глибше досліджуватимуть кримінальні та економічні злочини, а також стежитимуть за діяльністю правоохоронних органів і прокуратури.

У планах каналу ще кілька нових програм: «Звичайне диво» — про природу Хмельниччини, «Сільський вікенд» — про зелений туризм на селі. А також короткий формат (1 хв.) «Устами народу». Він стане продовженням проекту, в якому відомі хмельниччани читали вірші Ліни Костенко та Павла Гірника.

Одна частота на двох

Та при цьому «Поділля-центр» має досить значну проблему з мовленням на аналоговій частоті. Адже змушений ділити ефір із телеканалом «Ексклюзив», що має чинну ліцензію до квітня 2018 року. «Ексклюзив» має шість годин мовлення на добу в досить привабливих часових проміжках, зокрема в ранковому та вечірньому пік-праймі (о 19:00–20:00, 7:30–8:00, 9:00–9:30) та денних слотах (о 12:00–13:00, 15:00–16:00). У структурі власності каналу кінцевим бенефіціарним власником значиться Наталія Сердечна, за повідомленнями в медіа — теща народного депутата України Сергія Лабазюка, відомого своїм голосуванням за «диктаторські закони» у 2014 році (хоч згодом він відкликав свій голос).

Але в цій ситуації не так важливо, якою нині є програмна політика каналу «Ексклюзив»; важливіше, що майбутній суспільний мовник не здатен впливати на зміст продукту, який виходить у ключових слотах на його частоті. Глядач, звісно, навряд чи ідентифікує цей інший канал, коли дивиться новини у праймі. До того ж наявність чужорідного мовника унеможливлює уніфікацію сітки для всіх філій НТКУ.

Відключення аналогового мовлення в Україні в липні 2017-го може опинитися під питанням, адже кілька великих медіагруп наразі лобіюють відкладення вимкнення аналогу до 2019 року. В цьому випадку каналові «Поділля-центр» доведеться ще деякий час миритися з сусідом по ефіру.

Наталія Данькова для «Суспільного мовлення»

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду