Експерти: В законі про СМ відсутні чіткі вимоги до кандидатів у наглядову раду

18:42,
11 Червня 2014
1455

Експерти: В законі про СМ відсутні чіткі вимоги до кандидатів у наглядову раду

18:42,
11 Червня 2014
1455
Експерти: В законі про СМ відсутні чіткі вимоги до кандидатів у наглядову раду
11 червня в ІА «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Першочергові дії з впровадження суспільного мовлення в Україні», організований ГО «Телекритика. Учасники обговорили ідеї та винесли ряд рекомендацій щодо вдосконалення закону про СМ.

Загальною темою обговорення був механізм трансформації державних мовників у НСТУ. Зокрема, найбільш дискусійним питанням стали принципи формування наглядових рад суспільних мовників – хто має до них входити, чи мають там бути кандидати від парламентських фракцій та ін. Більшість експертів висловилися за те, що у Законі «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» необхідно чіткіше прописати критерії відбору кандидатів, а також якомога скоріше внести ряд інших виправлень.

«Вимоги до кандидатів мають торкатися в тому числі і професійних підходів. Ці люди мають знати процес телетворення, телеринку, інакше наглядова рада не зможе приймати рішення. Критерії відбору мають бути чіткішими», – каже заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак.

Пані Мудрак також сказала про те, що наразі Нацрада не може повноцінно працювати в напрямку впровадження СМ через відсутність кворуму (очікується призначення президентом чотирьох членів Нацради), через відсутність в апараті Нацради профільного структурного підрозділу, який би опікувався питаннями СМ, а також те, що частина будівлі, де розташована Нацрада, зайнята самообороною Майдана. На думку пані Мудрак, у процес формування наглядової ради має бути якомога інтенсивніше залучена громадськість:

«Формування наглядової ради – це відповідальність громадського середовища, яке усім довело, що воно може виконувати цю місію».

На думку генерального директора НТКУ Зураба Аласанії, в наглядовій раді суспільного мовника мають бути фахівці – причому з різних сфер діяльності, не тільки представники медіа-середовища. Також пан Аласанія зазначає, що зараз важливо вирішувати питання не тільки наглядової ради, а й усі інші, наприклад, питання майна та статуту НСТУ, оскільки, за його словами, вже наявне відставання від встановлених термінів впровадження суспільного мовлення – 1 січня 2015 року.

«Ми не чекаємо, коли формально буде створено НСТУ, а робимо трансформацію вже зараз», – каже Зураб Аласанія.

На думку директора з розвитку компанії Pro.mova, одного з засновників hromadske.tv Євгена Глібовицького, наглядова рада має складатися з представників широкого кола громадських організацій.

«Моделі [суспільного мовлення] Європи, США – це моделі, які уклалися в межах їх політичних процесів. Вони виходять з того, що демократія працює і парламент представляє волю громадян. Я не впевнений, що навіть новий український парламент представлятиме волю громадян. У наглядовій раді мають бути і представники бізнесу, і релігійних організацій. Інакше отримаємо там одних політиків», – каже пан Глібовицький.

Окрім дискусію про наглядову раду, обговорювалася модель фінансування і форма власності НСТУ, убезпечення від політичних впливів, чи варто об’єднувати, як це пропонує теперішня редакція закону про СМ, радіо та телебачення в одну компанію та ін.

«Форму власності НСТУ в законі прописана неосудно», – каже шеф-редактор «Телекритики» Наталія Лигачова.

У рамках круглого столу виступила експерт Ради Європи Ів Саломон з доповіддю «Виклики в процесі створення наглядових рад (відповідно до ухваленого закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України») в світлі європейських стандартів. Рекомендації». Вона підкреслила першочерговість формулювання в законі чітких і об’єктивних критеріїв відбору членів наглядової ради таким чином, щоб унеможливити політичний вплив. На її думку, важливо також збалансувати склад наглядової ради з точки зору гендерної приналежності.

Детальніше про дискусію медіа-експертів, а також про їхні рекомендації читайте незабаром на сайті «Суспільне мовлення».

У заході взяли участь:

Ів Саломон, експерт Ради Європи виклики в процесі створення наглядових рад в світлі європейських стандартів. Рекомендації.

Ірина Геращенко, народний депутат України фракція «УДАР»

Олег Наливайко, голова Держкомтелерадіо

Лариса Мудрак, заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення

Зураб Аласанія, генеральний директор НТКУ

Наталя Лигачова, шеф-редактор «Телекритики»

Ганна Красноступ, юрист Держкомтелерадіо

Ігор Розкладай, юрист ГО «ІМП»

Ольга Сєдова, керівник програми  Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі»

Євген Глібовицький, директор з розвитку, «Промова»

Кирило Лукеренко, головний редактор «Громадського радіо»

Олексій Мацука, «Новини Донбасу»

Катерина М'ясникова, «Незалежна асоціація телерадіомовників»

Наталка Соколенко, «Громадське радіо»

Модерували захід Андрій Куликов («Громадське радіо») і Світлана Остапа («Телекритика»).

Круглий стіл відбувся в рамках проекту Громадської організації «Телекритика» «Впровадження суспільного мовлення», в рамках програми  Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі» за фінансування уряду Канади. Співорганізатор заходу – Інститут Медіа Права.

Джерело: Суспільне мовлення

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Діана Поладова/Телекритика
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду