«UA: Перший»: у грудні без джинси, але з оцінними судженнями в новинах

«UA: Перший»: у грудні без джинси, але з оцінними судженнями в новинах

11:13,
29 Грудня 2017
6544

«UA: Перший»: у грудні без джинси, але з оцінними судженнями в новинах

11:13,
29 Грудня 2017
6544
«UA: Перший»: у грудні без джинси, але з оцінними судженнями в новинах
«UA: Перший»: у грудні без джинси, але з оцінними судженнями в новинах
Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 11–16 грудня 2017 року.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим маркером — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» та Українське радіо подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «UA: Першого».

Період моніторингу: 11–16 грудня 2017 року* Перше число — абсолютна кількість, друге число — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

На звітному тижні стандарт балансу думок частково або повністю було порушено у двох матеріалах із 53 досліджених (4 %).

У матеріалі за 13 грудня про затримання матері вбитої в Кіровоградській області дівчинки версію подано лише з позиції слідства. Позицію підозрюваної не озвучено.

У матеріалі за 16 грудня про те, що Нацполіція просить Інтерпол оголосити в розшук Димінського, не представлено позиції самого Димінського або його захисту.

На звітному тижні порушень стандарту оперативності подачі інформації не було в жодному з матеріалів.

Стандарт достовірності подачі інформації на звітному тижні порушувався у 27 матеріалах із 53 досліджених (51 %).

Велика кількість розмитих посилань, коли зазначається певна установа або організація, але не зазначено конкретного її представника, який надав журналістам інформацію: «за підрахунками поліції», «за повідомленням поліції Донеччини», «як повідомили згодом у поліції», «за даними штабу АТО», «про це повідомили в поліції Кіровоградської області», «кажуть в організації (родичів політв’язнів)», «про це “Новинам” на “Першому” повідомили в управлінні Нацполіції Запорізької області», «за повідомленням Нацполіції», «повідомили у Закарпатській обладміністрації», «прокурори ж заявляють», «за повідомленням Державної служби з надзвичайних ситуацій», «ми зателефонували на номер житлово-комунального господарства, який нам дали мешканці. Там кажуть», «за даними прес-центру штабу АТО», «про це повідомили в Управлінні Нацполіції в Тернопільській області», «так “Новинам” на “Першому” відповіли в посольстві США в Україні, а в палестинській амбасаді наголосили», «у басейновому управлінні річки Тиси кажуть».

Значною є кількість повністю розмитих або надто узагальнених посилань на великі, а інколи — дуже великі групи людей: «комунальники кажуть», «бійці розповідають», «чиновники кажуть», «пасажири кажуть», «рідні бранців розповідають», «кажуть рідні бранців», «запевняють місцеві лісівники», «сусідки кажуть», «сусіди, що мешкали за стіною багатодітної сім'ї, згадують», «за словами сусідів», «мешканці згорілих будинків розповідають», «за словами учасників, акцію планували заздалегідь», «кажуть лісівники», «бійці, що стояли на позиціях біля Опитного, розповіли», «львів'яни кажуть», «покупці кажуть», «кажуть працівники».

Двічі траплялися абстрактні посилання на джерело суб’єктивної думки: «перші пасажири рейсу … кажуть», «у Єгипті, Йорданії та Саудівській Аравії кажуть».

Один раз наводиться оцінка кількості людей на акції протесту без посилання на автора такої оцінки: «близько сотні людей зібралося під американським посольством».

Двічі посилання на неназваних очевидців: «як повідомляли очевидці», «очевидці розповідають».

У трьох випадках навіть віддалено незрозуміло, хто є автором суб’єктивної думки: «попередньо говорять про коротке замикання у підвалі», «тут прогнозують підвищення рівня води», «дехто вже прирівнює його до катастрофічних паводків 1998 та 2001 років».

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався в 21 з 53 досліджених матеріалів (40 %).

У випусках є певна кількість оцінок журналістів із найрізноманітніших приводів: «серйозних сутичок не сталося», «тут йому забезпечили належний догляд», «такий шлях довелося подолати малюку», «найскладніша ситуація на Приазов'ї», «щороку на Українське радіо надходить купа радіодиктантів», «є тут традиційна різдвяна ярмарка», «і це тільки частина святкових локацій», «тож не скупиться для собаки на смаколики», «на дорозі утворилося справжнє озеро», «вогонь миттєво охопив всю будівлю», «на допомогу кинули всі сили, але марно», «гасити пожежу кинулися всі», «зараз всі небайдужі люди несуть до модульного містечка допомогу багатодітній родині», «спокійно пройшов сьогодні мітинг палестинців у Києві», «хтось забавляється традиційними іграшками, а тих хто вже і зголоднів від забав, — розраджує пан Володимир», «побачивши таке захоплення, майстер розкриває секрет тіста», «щоправда, до війни ходив прямий потяг до Львова», «минулого тижня Національна поліція все ж оголосила про підозру Петру Демінському».

Для оцінок часто використовуються слова «вже» (вісім випадків) і «лише» (три випадки). Ще певна кількість оцінок чи висновків досягається за рахунок використання сполучників, які є маркерами суб’єктивної думки: «а» (чотири випадки), «проте» (три випадки), «однак» (три випадки), «утім» (два випадки), «але», «тому» і «хоча» (по одному випадку).

Сказане високопосадовцями журналісти тричі позначили лексикою урочистого стилю, тим самим штучно підвищуючи статус сказаного:«заявив», «заявляють», «наголосили».

Крім того, на позначення дієслова «сказав» використовувалися слова, що оцінюють модальність сказаного:«зізнається», «скаржаться».

Стандарт точності подачі інформації не було порушено в жодному з матеріалів.

Стандарт повноти подачі інформації порушувався у 30 з 53 досліджених матеріалів (57 %).

Стандарт повноти подачі інформації переважно порушується за рахунок недостатньої деталізації, особливо в коротких формах, яких чимало у випусках «Новин» на «Першому». Інколи бракує необхідних бекґраундів, як-от у матеріалі про переговори українського й польського президентів (13 грудня) бракує бекґраунду про останні антиукраїнські заяви польських високопосадовців.

Протягом звітного тижня на каналі не було матеріалів із ознаками можливої замовності.

11 грудня (понеділок):

1. Печерський районний суд Києва звільнив із-під варт екс-очільника Одеської облдержадміністрації Михеїла Саакашвілі

«Ведучий: Печерський районний суд Києва звільнив з-під варти екс-очільника Одеської облдержадміністрації Михеїла Саакашвілі. Клопотання прокуратури про цілодобовий домашній арешт — відхилено. Це рішення прокурори можуть оскаржити протягом 5-ти днів. Нагадаю, Нацполіція затримала Саакашвілі ввечері 8-го грудня. Його звинувачують у сприянні учасникам злочинної організації та укритті їхньої діяльності. Минулого тижня Генпрокурор Юрій Луценко оприлюднив матеріали, за якими Саакашвілі нібито отримував гроші від мільярдера-втікача Сергія Курченка. Саакашвілі всі обвинувачення на свою адресу відкинув. Після оголошення рішення суду він розповів про свої подальші плани.

Михеїл Саакашвілі, колишній голова Одеської обласної державної адміністрації: Зараз для мене головна, для мене головне, для мене, щоб підтримати цих людей, ми зобов'язані підтримати цих людей. Ці люди реально герои. Ці люди, які ще вчора були ще на вулиці, вийшли на вулиці Києва середній клас України. Реальная интелигенция, реально бизнес, реально нормальные, спокійниє, дуже мирні люди. Вони мають взяти владу в Україні».

2. На рішення Печерського суду від ранку чекали прихильники Саакашвілі

«Ведучий: На рішення Печерського суду від ранку чекали прихильники Саакашвілі. У середмісті столиці було посилено охорону правопорядку. Серйозних сутичок не сталося.

Кореспондент: Зараз біля суду вже нікого немає. Правоохоронці та люди разом з Михеїлом Саакашвілі пішли до наметового містечка біля Верховної Ради. Загалом, люди тут почали збиратися з 12 години, тримали прапори та плакати, викрикували гасла на його підтримку. Люди оплесками вітали рішення суду, вітали депутатів, які взяли на поруки Михеїла Саакашвілі. Сам Михеїл Саакашвілі, коли вийшов, також вітав людей, які його підтримували. Прошу послухати.

Михеїл Саакашвілі, колишній голова Одеської обласної державної адміністрації: Это наша сила: спокойная, умная, честная. Все мы, не зависимо от партии, беспартийные, немедленно возвращаться. Все люди объединяться и вместе пднять флаг Украины!

Кореспондент: Біля самого суду були і правоохоронці, і вони не пускали до входу, були і Нацгвардія. За підрахунками поліції, тут зібралося близько ста людей. Ні сутичок, ні провокацій після 18-ї години не було. На разі це вся інформація».

3. Проросійські бойовики сьогодні з «Градів» обстріляли Авдіївку

«Ведучий: Проросійські бойовики сьогодні з Градів обстріляли Авдіївку. По місту випустили три реактивні снаряди. За повідомленням поліції Донеччини, вбитих і поранених серед місцевих жителів немає. Проте було пошкоджено контактну лінію залізничної колії та високовольтну ЛЕП на ділянці Ясинувата — Авдіївський коксохімічний завод. Приблизно півгодини Авдіївка була знеструмлена. Зараз електропостачання відновили».

4. Справа про держзраду Віктора Януковича

«Ведучий: Оболонський районний суд почав допит свідків у справі щодо державної зради Віктора Януковича. Сьогодні слухали Арсенія Яценюка та Арсена Авакова. На запитання вони відповідали по дві години. Яценюк зокрема розповів про те, що востаннє говорив з Віктором Януковичем 22 лютого. В день, коли ухвалили постанову про відсторонення президента про виконання обов’язків. Аваков розповів, як у ніч проти 24 лютого 2014-го літав до Криму, аби знайти там Януковича. Але, за його словами, в той час президент заховався на одній з військових баз Росії на півострові.

Арсеній Яценюк, свідок у справу про держзраду Віктора Януковича: Особисто Володимир Путін зазначив про те що до нього надійшла заява, відповідно до якої Янукович звертався до президента Росії з метою введення Збройних сил Російської Федерації на територію України. Тому така заява для російського керівництва слугувала основним — легітимізація вторгнення на територію України. Вони цією заявою хотіли ввести в оману, в тому числі ще й світове співтовариство, яке тоді не розуміло, що відбувається, це перші дні окупації.

Арсен Аваков, свідок у справу про держзраду Віктора Януковича: Прежде всего он боялся, боялся взаимоотношений личных, которые у него были с Путиным и его окружением. Но я думаю, что это вылилось в то, что под диктовку русских или по собственной глупости Янукович написал соответствующее письмо с призывом русских войти на территорию Украины и такое письмо передал Путину.

Кореспондент: А почалося засідання з того, що адвокати Віктор Сердюк та Ігор Федоренко прийшли до зали із заявою, в якій Янукович просить їх знову представляти його інтереси під час розгляду справи. Обидва вже захищали екс-президента, але в липні він їх відкликав. Януковичу призначили державного адвоката. Сьогодні вже третього відкликали. А приватні відразу подали клопотання оголосити перерву, щоб вони могли ознайомитися з матеріалами справи. Потім суд вирішив спершу заслухати свідків.

Віктор Сердюк, адвокат Віктора Януковича: Свідки повідомили і фактично визнали, що, перебуваючи на керівних посадах органів державної влади, особисто робили фактично нічого з конкретних кроків, направлених на запобігання ситуації, що розгорталась у Криму.

Кореспондент: Наступне засідання у справі про державну зраду Віктора Януковича відбудеться у середу 13 грудня. Оболонський суд розглядатиме нові письмові докази, які надали приватні адвокати».

5. Від 6-місячної дитини відмовилися всі рідні

«Ведучий: На Вінниччині від 6-місячного хлопчика відмовились усі рідні. Спочатку його депортували з Росії, де до цього часу він жив із матір'ю, а на батьківщині брати до себе хлопчика відмовилися дідусь з бабусею. Чому покинули малюка, та що з ним тепер буде, розкажуть наші кореспонденти.

Кореспондент: Десять годин потягом з Москви та ще 12 — реанімобілем до Вінниці. Такий шлях довелося подолати малюку, аби дістатись до України. Його народила у Росії мати-заробітчанка, згодом відмовилась.

Валентина Коломієць, начальник у справах дітей Шаргородської райдержадміністрації: В самій відмові вона вказала, що не має змоги утримувати дитину, і одна з версій, що вона була сурогатною мамою, і батьки, які мали забрати дитину, зникли. Тому вона вже не могла дитину ні віддати батькам, ні забрати собі, а вирішила відмовитися і залишити дитину у пологовому будинку.

Кореспондент: Зустріли хлопчика на україно-російському кордоні Гоптівка-Нехотєєвка. Після обстеження та лікування в обласній дитячій лікарні малюка перевели до Шаргородської районної. Тут йому забезпечили належний догляд.

Андрій Лозовий, завідувач дитячого відділення Шаргородської районної лікарні: На даний момент, дитина здорова, значно краще він уже себе почуває, ніж яким він був після того, як приїхав. Там були залишкові явища вірусної інфекції. Він зараз уже сидить, сам, правда, не сидить, з підтримкою. Головку вже тримає хорошо, сміється.

Кореспондент: Вже в Україні мати написала повторну відмову від дитини. У згоді на всиновлення вказала, що батько хлопчика невідомий. На Шаргородщині жінка має ще 3-х дітей. Онуків виховують бабуся з дідусем. Взяти опіку над 6-місячним онуком літні люди теж відмовились. Говорити з журналістами не виявили бажання.

Валентина Коломієць: Разів 4 з мамою говорили і з бабусею, і з дідусем. Немає бажання забрати дитину. Вони посилаються на те, що матеріальна скрута, яка змусила маму їздити до Москви на заробітки.

Кореспондент: Днями малюк набуде статусу дитини, позбавленої батьківського піклування. Нові мама і тато для Віталіка вже знайшлися. Всиновлення — питання часу. Перед усиновленням хлопчика чекає низка додаткових обстежень, зокрема, у центрі реабілітації при Вінницькому дитбудинку та клініці Охматдит».

6. У Кропивницькому вже четверту добу розшукують 12-річну дівчинку

«Ведучий: У Кропивницькому вже четверту добу розшукують 12-річну дівчинку. Вона зникла минулої п'ятниці. Батьки втратили зв'язок із нею після закінчення занять у школі. До пошуків долучилися близько двох десятків місцевих жителів, поліція та військові. Подробиці дивіться далі.

Кореспондент: 12-річна Катерина Добродій зникла минулої п'ятниці. Її бабуся розповідає: її онука вийшла з дому близько 10-ї ранку, поїхала до школи на другу зміну.

Надія Горова, бабуся зниклої: Усе було добре, але вона чогось не хотіла їхати, в неї не було бажання. Їй треба було в художню школу зранку, але вона в мами відпросилася: мамочка, будь ласочка, я не піду. Ну, мама згодилася. Але потім все-таки в школу підняла.

Кореспондент: У школі дівчинка того ж дня так і не з'явилася. Коли їй почали телефонувати слухавку не брала, — розповідає бабуся.

Надія Горова: Коли закінчився англійський, вони почали через кожні 2-3 хвилини дзвонити, а телефон не відповідає. А через буквально короткий час зовсім потух. Відключився. Відключився він в цьому районі, в районі цієї телевишки.

Кореспондент: Мобільний знайшли неподалік зупинки, звідки Катя зазвичай їде до школи. До пошуків дівчинки долучилися зо два десятки містян. Свої дії координують через соцмережі.

Дмитро Дружковський, житель Кропивницького: Мы все собираемся... разбежались... То есть, что-то где-то раздобыли, собрались здесь, 5-минутка — кофеёк, согрелись, поделились информацией, опять разбежались.

Дарина Модонова, жителька Кропивницького: Ходили только что, искали в окрестностях, встретили батальон полиции наш. Они тоже прочесали дачный посёлок, ничего не нашли. Мы ходили в сторону кладбища, по кладбищу... но зацепок никаких нет.

Кореспондент: Поліція оглядає будинки, де могла ховатися дитина.

Сергій Вовкогон, начальник сектору ювенальної превенції Кропивницького відділу поліції: Зараз проводяться оперативно-розшукові заходи з метою встановлення місця знаходження безвісти зниклої. Задіяна максимальна кількість поліцейських, також допоміжні сили, також третій полк, різні організації. Робимо все можливе.

Кореспондент: Залучили до пошуків і безпілотники, які привезли курсанти льотної академії. За їх допомогою оглядали місцевість поряд із річкою та лісопосадки. Пошуки дівчинки поки що результатів не дали».

7. Головна ялинка Львова

«Ведучий: У Львові встановили новорічну ялинку. Дереву понад півстоліття, заввишки 20 метрів. Подарувала ялинку місту жителька Брюховичів. Каже, вона виросла надто великою. Про те, як прикрашатимуть це дерево, розкажуть наші журналісти.

Кореспондент: У Брюховичах зрубали головну новорічну ялинку для Львова. Тут вона росла близько 50 років. Власниця вирішила подарувати місту дерево безплатно, адже воно досягло надто великих розмірів.

Любов Поврозник, власниця ялинки: Воно вже своє відслужило, ялиночка. Їй вже поза 50 років. цю ялиночку посадили ще мої батьки, їх вже нема в живих. Вона вже трошечки несла, як т о можна сказати, загрозу.

Кореспондент: Зрубали ялинку комунальники. Кажуть, вона в такому стані, що зрізати її було необхідно.

Володимир Чишинський, головний інженер комунального підприємства "Зелений Львів": Десь орієнтовно їй 60 років. Для ялинок це період, коли вони починають хворіти і це вікова межа. Ми її зараз зрізали орієнтовно, коли зрізаються ялинки.

Кореспондент: Зазвичай ялинку до Львова привозили з Карпат. А цьогоріч такий подарунок заощадив місту 10 тисяч гривень.

Марта Іванишин, керівник відділу промоції Львова: Кошти передбачалися на купівлю ялинки в лісництві. Але цього року ми не купляли ялинки в лісництві. Ми шукали по місту і шукали в інших структурах, де б можна було знайти в місті чи поблизу Львова ялинку, яку би ненавмисне зрізали. Цього року ми маємо надзвичайно хороший приклад.

Кореспондент: Цьогорічне дерево повезли до Львова, щоб встигнути встановити і прикрасити до свят. Цього року традиційних іграшок не буде, їх замінять ілюмінацією. Світитись ялинка буде цілодобово.

Ольга Гренюх, декоратор: Цьогорічна ялинка є особливою по своїй формі, та не такою, як була в попередні роки. Вона є більш європейською, на нашу думку. Відповідно оздоблення буде теж в європейському стилі. Буде вишукана гірлянда тепло-жовтого кольору, а внизу замість огорожі будуть встановлені такі подарункові декорації.

Кореспондент: Засвітять головну ялинку у Львові у неділю, 17 грудня».

У випуску за 11 грудня повідомлялося про всі важливі теми дня.

12 грудня (вівторок):

1. 12-річну Катерину Добродій знайшли мертвою неподалік Кропивницького

«Ведучий: 12-річну Катерину Добродій, яка зникла минулої п’ятниці, знайшли мертвою неподалік Кропивницького. Тіло правоохоронці виявили близько опівдня у селі Обознівка. Поряд з базою відпочинку. На місце відразу виїхала слідча група та експерти. Прибули і волонтери, які напередодні прочісували місто у пошуках зниклої школярки, але їх на територію бази, де знайшли Катю не пустили. Як повідомили згодом у поліції, на тілі дівчинки є сліди насильницької смерті, в неї ушкоджена голова. Поряд з тілом знайдені сліди від шин автомобіля на якому імовірно і привезли дівчинку. Нині правоохоронці розшукують убивцю.

Олексій Артюх, волонтер: Собрались люди не безразличные, потому что у всех есть дети. Обчесали Николаевку, Лелековку. Ездили на Балашовку. Девочки естественно мы не нашли.

Віталіна Бевзенко, речниця Національної поліції Кіровоградської області: Під час огляду території одного з населених пунктів, які знаходяться на виїзді з Кропивницького, було виявлено тіло 11-річної неповнолітньої дівчинки, яка до того перебувала в розшуку. Під час огляду на ній виявлені тілесні ушкодження. Нині працівники поліції активно розслідують кримінальне провадження за фактом умисного вбивства».

2. До подій на Донбасі

«Ведучий: До подій на Донбасі. За даними штабу АТО, на 18-ту годину бойовики 11 разів обстріляли українські позиції. Найскладніша ситуація на Приазов'ї. З 82-міліметрових мінометів терористи вели вогонь неподалік Широкиного, а в районі Водяного спочатку прицільно стріляли з гранатометів та БМП, а згодом відкрили вогонь зі 122-міліметрової артилерії. Бійці розповідають, ворожа бронетехніка працює тут щодня. Також у районі групами працюють снайпери.

Андрій, військовослужбовець ЗСУ: Противник активізував свої сили, веде вогонь з крупнокаліберних пулемьотів, БМП-1, БМП-2. Міномети тоже прилітають, причому постійно, стало більше. Працюють під прикриттям вогню крупнокаліберних пулемьотів.

Петро, військовослужбовець ЗСУ: І їхня позиція найближча — 135 метрів. Зараз цих 2-3 дня тут снайперські групи працюють, от. Погода в післяобіденний час, то тума сідає, от, не видно. А так в денний час то більшість працює снайпера, кулеметами крупнокаліберними відповідно.

Микола, житель с. Водяне: У меня там пошарашило хорошо, там, по крыше касательно так. Я уже привык. Раньше пряталис, а сейчас — убьют, так убью, что теперь сделаешь. Жизнь такая, судьба».

3. Президент Дональд Трамп підписав оборонний бюджет США на 2018 рік

«Ведучий: Президент Дональд Трамп підписав оборонний бюджет США на 2018 рік. Його розмір 700 мільярдів доларів, з них 350 мільйонів передбачено на безпекову допомогу Україні. На постачання летального озброєння оборонного характеру, а також на реабілітацію поранених бійців, підготовку медиків та посилення повітряних і військово-морських сил України. У законі також ідеться про продовження санкцій на військову співпрацю з Росією».

4. Суд надав дозвіл затримати бізнесмена Петра Демінського, якого підозрюють у скоєнні смертельної ДТП

«Ведучий: Суд надав дозвіл затримати бізнесмена Петра Демінського, якого підозрюють у скоєнні смертельної ДТП. Про це "Новинам на першому" повідомив речник Генеральної прокуратури Андрій Лисенко. Як запобіжний захід прокурори проситимуть для Демінского тримання під вартою. Проте його ще потрібно знайти.

Кореспондент: Автомобіль власника ФК "Карпати" Петра Демінського потрапив в аварію 18 серпня на трасі Льві — Краковець. Мерседес бізнесмена врізався в Опель, за кермом якого була 31-річна жінка. Вона загинула на місці. Як повідомляли очевидці, після зіткнення Демінський закрився у позашляховику. Провину на себе взяв охоронець Андрій Борщ. Сам Демінський через 4 дні після аварії поїхав за кордон. Згодом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив: за результатами ДНК охоронець не був за кермом авто. Наприкінці листопада Печерский суд міста Києва призначив повторну експертизу. Минулого тижня Національна поліція все ж оголосила про підозру Петру Демінському. Речник відомства Ярослав Тракало каже: докази на те є.

Ярослав Тракало, речник Національної поліції України: Він отримав цю підозру всіма офіційними каналами за всіма адресами, які були на даний момент в слідства. І ця норма передбачена в КПК. Він мав з'явитися до слідчих 11 грудня, тобто вчора. Він не з'явився. Якщо він і далі не з'являтиметься до слідчих, слідчий може прийняти рішення про встановлення місця перебування цього громадянина. Це може бути, знову ж таки повторюсь і наголошу, на розсуд слідчого, оголошення у національний розшук і оголошення у міжнародній розшук по лініі Інтерполу.

Кореспондент: Сьогодні суд задовольнив клопотання Генпрокуратури. Правоохоронці мають дозвіл затримати бізнесмена та доставити його до суду. Прокурори проситимуть для Деминського запобіжний захід тримання під вартою.

Андрій Лисенко, речник Генеральної прокуратури України: Cправу цю веде Національна поліція України. Прокуратура здійснює нагляд за цією справою і буде докладати усіх зусиль, щоб людина, яка підозрюється в скоєнні смертельного злочину, понесла покарання. Якраз рішення суду про затримання є підставою для оголошення його в розшук, якщо він не з'явиться до суду.

Кореспондент: Мати загиблої жінки минулого тижня відкликала довіреність представляти її сторону в суді. В заяві до прокуратури йдеться: жодних матеріальних претензій вона не має. Усі збитки від ДТП відшкодовано. А ось адвокат Петра Демінського Микола Лисий коментувати рішення суду відмовився, бо документів іще не бачив. А на запитання, де його підзахисний, відповів: це звернення не до нього».

5. Вибух поблизу газоперекачувальної станції в Австрії не вплине на забезпечення України газом

«Ведучий: Вибух поблизу газоперекачувальної станції в Австрії не вплине на забезпечення України газом. Про це новинам на "Першому" розповів речник "Укртрансгазу" Ігор Кравчишин. За його словами, навіть у разі тимчасового припинення імпорту з країн Євросоюзу, в підземних сховищах Україна накопичила достатньо палива.

Ігор Кравчишин, речник ПАТ "Укртрансгаз": Внаслідок аварії в Європейському Союзі відбудеться тимчасове скорочення обсягів транзиту природного газу через Україну по Словацькому напрямку через Ужгород. Водночас імпорт блакитного палива по цьому напрямку — найбільшому імпортовому напрямку зі Словаччини забезпечить згідно з планом середньодобового режиму 22 мільйони кубів на добу».

6. Повалені дерева та пошкоджені будинки

«Ведучий: Повалені дерева та пошкоджені будинки. Такі наслідки вранішнього сильного вітру на Івано-Франківщині. Фото та відео в мережу виклали місцеві жителі. Через негоду повністю без світла залишилися 23 населені пункти. Ще понад 30 — знеструмлені частково. Найбільше від вітру постраждав Косівський район. Загалом же в області пошкоджені і адміністративні будівлі, і приватні. Надзвичайники найчастіше виїжджали, щоб звільнити від повалених дерев дороги.

Світлана Бабушкіна, речниця Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області: До ліквідації наслідків негоди залучались 36 чоловік особового складу та вісім одиниць техніки Управління ДСНС області. У Коломийському районі внаслідок негоди відбулось пошкодження покрівель восьми житлових будинків. Потерпілих та травмованих немає внаслідок цієї ситуації. Ситуація перебуває під контролем».

7. Затори на кордоні

«Ведучий: На Волині близько тисячі фур вишикувались у 20-кілометровій черзі до пункту пропуску "Ягодин". Далекобійники стоять по кілька днів. Місцеві рятувальники облаштували для них пункти обігріву. Через що виникла черга та коли обіцяють пропустити всі фури? Розкажуть наші журналісти.

Кореспондент: 20 кілометрів тисняви на пункті пропуску "Ягодин". Водії з різних областей України, близького і далекого зарубіжжя кажуть, у черзі стоять кілька діб.

Водій вантажівки 1: Стою вже треті сутки в черзі, закінчується завтра провозна.

Водій вантажівки 2: Ни помыться, ни побриться, ни в туалет сходить. Ни покушать горячего нет. Вот там есть какая то кухня выездная, спасательная палатка. Ну, а так свои сухари да хлеб с дома.

Кореспондент: Спеціально для тих водіїв що простоюють на трасі Київ-Ковель-Ягодин, поблизу села Куцюри облаштували пункт обігріву. Тут цілодобово чергують рятувальники з Любомльського і Ковельського районів.

Микола ЛЯБУК, головний інспектор Любомльського РВ УДСНС: Діє польова кухня, в якій готують страви для людей, які застрягли в черзі. Найбільше готують каші, "МІВІНУ", наливають гарячий чай, щоб люди могли трішки зігрітися в холодну пору.

Кореспондент: Чиновники кажуть, митна і прикордонна служби в пункті пропуску працюють у звичному режимі, за зміну мають можливість пропустити близько двохсот вантажних автомобілів. Прогнозують, що знадобиться більше як тиждень, щоб ситуація стабілізувалася.

Олександр Степанцов, перший заступник голови Волинської ОДА: Якщо ми просту арифметику візьмемо, 5 тисяч дозволів, а вони продовжують ще видавати. То для того, щоби обслуговувати цю чергу, яка утворюється потрібно більше десяти днів.

Кореспондент: Черга з вантажівок виникла через те, що до 1 грудня державна служба з питань безпеки на транспорті призупиняла видачу дозволів на міжнародні перевезення — не було бланків».

8. Потяг Захід — Схід

«Ведучий: Свій перший рейс здійснив потяг з заходу на схід України. Минулого вечора він прибув до Костянтинівки з Івано-Франківська. Раніше дістатися Донеччини з західної України і в зворотному напрямку можна було тільки з пересадками. Щоправда, до війни ходив прямий потяг до Львова.

Кореспондент: Перший потяг відправився із Івано-Франківська 10 грудня і прибув до Костянтинівки вчора. Тривалість такої подорожі понад 20 годин. Ось на перон виходять перші пасажири рейсу. Їх 32. Кажуть, їхали з комфортом.

Тетяна, мешканка Бахмута: Виїхала, але дуже прекрасно. Давно все це треба було зробити. Тому щоб було, як вам сказать, щоб прямий, щоб був.

Кореспондент: У потязі під №1 десять вагонів. Вісім купейних і два люкси. Вони обладнанні системою кондиціонування, біотуалетами, холодильниками та мікрохвильовими печами.

Мирослав Соловей, начальник потягу Івано-Франківськ — Костянтинівка: На Прикарпатті не було ніколи. Зараз таки обновили систему, як говориться схід і захід разом, так що ми дуже гарно і приємно. Сьогодні ми привезли пасажирів. Дуже пасажирі довільні і ми так само.

Кореспондент: Вартість проїзду у вагоні класу люкс — 2100 гривень. Купе майже 900. Пасажири кажуть, ціна відповідає якості.

Андрій, мешканець Горлівки: Первый раз как раз поезд совпал вот надо от сюда уехать прям туда. Просто великолепно. Я думаю, что для нового вагона нормальная цена, в принципе. Адекватно.

Тетяна, мешканка Костянтинівки: Я считаю, цена адекватная. Дороговато. Но это почти сутки в купе. Я считаю нормально.

Кореспондент: Увечері з Костянтинівки на захід країни вирушили більш як 20 чоловік. Касир залізничного вокзалу каже, рейс новий тому ще не популярний.

Наталя Мошкарева, касир: Еще не все знают. Я думаю в дальнейшем он будет спросом пользоваться. Потому что очень много спрашивают.

Кореспондент: Потяг курсуватиме через день. У парні числа місяця відбуватиме з Івана-Франківська, в непарні — з Костянтинівки».

9. Пожежа в Русанівських садах

«Ведучий: Зранку в Києві на Русанівських садах зайнявся чотириповерховий будинок. За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, полум'я охопило п'ятсот квадратних метрів. До гасіння залучили двадцять одну одиницю техніки та вісімдесят сім пожежників.

Кореспондент: Чотириповерхова будівля у дачному містечку зайнялася близько одинадцятої. Причини пожежі працівники ДСНС наразі встановлюють.

Олександр Макушенко, заступник керівника прес-служби ГУ ДСНС Києва: Під час гасіння пожежі в самій будівлі стався вибух невідомої речовини. Можливо це були газові балони. Також нам вдалося винести з очага пожежі кисневий балон.

Кореспондент: Олена проживає поряд. Каже, у будівлі було виробництво.

Олена, жителька дачного масиву: Предназначение всех земельных участков, которые находятся на "Русановских садах", это "ведення садівництва". Здесь было производство — фабрика в три этажа, которая изготавливала мебель.

Кореспондент: Із власником приватної ділянки "Новини на першому" зв'язалися телефоном. Він підтвердив, це приватна майстерня з дрібного складання меблів. Чому виникла пожежа, знає.

Сергій, власник будівлі: Дымоход шел через помещение, из-за него воспламенилось. Это причина пожара. Мы пытались потушить огнетушителями, были в тот момент, когда оно только начинало гореть.

Кореспондент: Сусіди, до того, як приїхали рятувальник власноруч поливали свої домівки водою, однак пошкодження уникнути не вдалося.

Олег, житель дачного масиву: Вот мой дом обгоревший, обсмаженый. Внутри все нормально, а сверху — пластик есть пластик. Говорят температура была, а гореть было чему. Представьте дерево, знаете, как оно горит сухое, как порох.

Кореспондент: Через те , що поблизу не було пожежних гідрантів, рятувальники півтора кілометри тягнули рукави. Це затримало гасіння. Крім того, весь день машини підвозили сюди воду. Травмованих внаслідок пожежі немає. Це підтвердили медики швидкої, працювали на місці».

10. Переможців сімнадцятого диктанту національної єдності оголосило Українське радіо

«Ведучий: Переможців сімнадцятого диктанту національної єдності оголосило Українське радіо. За місяць там перевірили 28 тисяч 999 робіт і лише сотня без жодної помилки. А от один раз схибили понад три сотні людей.

Кореспондент: Харків, Київ, Рівне, а ось одразу кілька сот радіодиктантів із Трускавця, що на Львівщини. Щороку на Українське радіо надходить купа радіодиктантів. Їх тут вимірюють тисячами, або ж мішками.

Без одного двадцять дев'ять тисяч радіодиктантів. На цих кадрах лише частина паперових листів, а ще ж є понад одинадцять тисяч електронних. В руках координатора радіодиктанту, Аліни Акуленко, 124 переможні роботи без жодної помилки. Одна з них із Туреччини. Імена найграмотніших нині дізналися слухачі Українського радіо. Потрапити до цього списку хотіли і за кордоном.

Аліна Акуленко, координатор радіодиктанту: В Стамбулі виявляється є українська гімназії. Надійшла ціла посилочка з листами. Вони не стали переможцями, але все-таки приємно. Франція, Нідерланди, Польща, Єгипет, я зараз боюся когось не згадати з країн, але загалом міжнародний формат дуже широкий.

Кореспондент: Мовознавець Олександр Авраменко сам пише тексти і диктує його у прямому ефірі. Бачив і роботи слухачів. Каже, ті найчастіше помиляються з розділовими знаками. Люди їх плутають, пропускають або ж придумують. Утім, каже Олександр Авраменко, грамотно написаних робіт щороку більше.

Олександр Авраменко, мовознавець, автор і питець радіодиктанту: Є таке і це об'єктивно. Чому? Тому що, колись в школах можна буде взагалі не вивчати української. Але ці нові покоління, які вже в незалежній Україні виросли, вони українську мову зовсім на іншому рівні вивчають. Інші підручники. В кінотеатрах українська мова звучить. В рекламі українська мова. Розумієте, тобто її набагато більше зараз в житті.

Кореспондент: Більш як сотні переможців Українське радіо розішле дипломи і подарунки: словники, довідники та художню літературу. Сьогодні ж, як і обіцяли в прямому ефірі представили звукову версію диктанту "Наші пісні".

Фрагмент: Відео уривку музичного радіодиктанту "Наші пісні".

Кореспондент: Як тільки підсумки підбито, починають готувати наступний радіодиктант, каже координатор Аліна Акуленко. Тож вісімнадцятий радіодиктант національної єдності уже в роботі».

У випуску за 12 грудня не повідомлялося про таку важливу тему дня:

Окупанти прийшли з обшуком до кримськотатарського активіста Османова і затримали його сина.

13 грудня (середа):

1. Правоохоронці оголосили про підозру матері 12-річної вбитої Каті Добродій

«Ведучий: Правоохоронці оголосили про підозру матері 12-річної вбитої Каті Добродій. Про це повідомили в поліції Кіровоградської області. Тіло школярки знайшли вчора поблизу бази відпочинку біля села Обознівка. На голові виявили рубані рани. Ввечері того ж дня правоохоронці затримали матір дівчинки. Як з’ясували слідчі, вбивство сталося 8 грудня, коли школярка залишилася наодинці з матір’ю. Через те, що дівчинка не хотіла йти до школи, у матері начебто стався напад гніву. Вона вдарила доньку кухонною сокирою, після чого вивезла тіло в ліс. Автомобіль жінки зафіксувала камера спостереження неподалік місця, де знайшли тіло. У салоні автомобіля слідчі виявили сліди крові.

Віталіна Бевзенко, речниця ГУ Нацполіції України в Кіровоградській області: Невдовзі після зникнення школярки в поле зору поліцейських потрапила її близька родичка. Сьогодні 13-го грудня даній особі оголосили повідомлення про підозру у скоєнні особливо тяжкого злочину — умисного вбивства. На даний час ця особа перебуває під вартою».

2. Продовжили арешт

«Ведучий: 20-річній Олені Зайцевій, яку підозрюють у скоєнні ДТП у центрі Харкова продовжили арешт на 2 місяці. У слідчому ізоляторі вона перебуватиме до 10 лютого без права внести заставу. Таке рішення сьогодні ухвалив Київський районний суд Харкова.

Кореспондент: Попередній запобіжний захід водія “Лексуса” Олени Зайцевої спливає 16 грудня. Сьогодні прокурори просили продовжити арешт адже на їх думку підозрювана може поїхати за кордон або впливати на свідків. Захист Зайцевої проти такого клопотання не заперечував. Підозрювана на засіданні визнала свою провину.

Олена Зайцева, підозрювана: Я признаю свою вину. Я готова нести ответственность и готова понести наказание, которое даст мне суд. Это не было влиянием каких-то препаратов. Любые вещества, которые у меня нашли, это лекарства. В моей крови оказались из-за обезболивающих, которые я иногда принимаю в связи с проблемами.

Кореспондент: Адвокат під час дебатів відкидала зв'язок між знеболювальними препаратами і наркотичним сп’янінням. На думку захисту, вживання ліків не може бути обтяжливою обставиною.

Юлія Козир, адвокат: З приводу наявності барбіталу та кодеїну в сечі, виявленого у Зайцевої. Знову ж таки хочу наголосити, що не виявлено кількість даних речовин у сечі. І шановний пан прокурор вважаю, необґрунтовано зазначив, що такий самий ефект у стадії виведення наркотичних речовин, як і алкоголь. Це не відповідає дійсності.

Кореспондент: Прокурори заявили: Олена Зайцева не мала сідати за кермо після вживання лікарських засобів, адже такі препарати можуть впливати на реакцію водія.

Максим Блохін, прокурор: В Правилах дорожнього руху України вони кров’ю написані, вони прямо передбачають, якщо особа вживає певні ліки, які впливають на її психофізичні стани, то вона не має права сідати за кермо. І в нашому випадку, ми ще раз переконались.

Кореспондент: На засіданні були присутні і батьки Олександра Єфтєєва, який загинув на місці аварії. З думкою прокурора вони погоджуються.

Світлана Вінниченко, мати загиблого Олександра Євтєєва: Ви розумієте, якщо хворіти десять років і сідати за руль, то це вже навмисно людина, знаючи, що вона може нанести травми, сідає. Їхати на червоне світло дітки в дитсадку знають не можна. Умисно людина їде.

Кореспондент: Після дебатів та обговорення в дорадчій кімнаті колегія суддів ухвалила рішення — Олена Зайцева перебуватиме в слідчому ізоляторі до 10 лютого без права внесення застави. До цього часу слідчі мають завершити всі необхідні експертизи. Нагадаю, 18 жовтня в центрі Харкова на перехресті зіштовхнулися два позашляховики — “Лексус”, за кермом якого була Зайцева відкинуло на тротуар. Загинули 6 людей. В лікарню потрапило п’ятеро».

3. Прояснити ситуацію з обмінними списками просять Президента

«Ведучий: Прояснити ситуацію з обмінними списками просять президента Петра Порошенка родичі політв'язнів, яких утримують у Росії. Вони об'єдналися у громадську організацію. Спільну заяву сьогодні озвучив Ігор Гриб, батько дев'ятнадцятирічного Павла, який перебуває у слідчому ізоляторі Краснодара. Його звинувачують у тероризмі. Рідні бранців розповідають, вони не мають чіткої інформації, чи є імена їхніх родичів у списках на обмін, та чи можна взагалі туди їх вносити. А в Україні немає установи, яка б займалася цим питанням, кажуть в організації. Тож просять і особистої зустрічі з Президентом України.

Ігор Котелянець, брат Євгена Панова: Ми зараз опинилися у такій ситуації, що наче йде інформація від держави, що планується обмін заручників, але про наших рідних ми не знаємо нічого. Ми лише знаємо, що політв'язні не включені, як категорія заручників, не включені в Мінський процес.

Ігор Гриб, батько Павла Гриба: Нема ніякої державної інституції, яка б цим би могла займатися реально, бо цим займається по мирному часу, як це передбачено їхніми посадовими обов'язками і щось роблять по трішечку, а загальної картини немає.

Ведучий: У списках, які веде організація зараз 59 політв'язнів. Утім, їх кількість зростає, кажуть рідні бранців. "Новини на Першому" намагалися зв'язатися з адміністрацією президента, щоб дізнатися, чи буде створено орган, який опікуватиметься політв'язнями, однак поки що відповіді немає».

4. Польща підтримуватиме введення миротворчої місії ООН на всій території Донбасу

«Ведучий: Польща підтримуватиме введення миротворчої місії ООН на всій території Донбасу, про це заявив президент країни Анджей Дуда під час зустрічі з українським колегою в Харкові. Петро Порошенко під час перемовин запропонував збільшити кількість поляків у місії ОБСЄ на Донбасі. Також президенти домовилися про скорочення переліку осіб, яким заборонено в'їзд до Польщі та України й планують створити міністерську комісію для вирішення історичних конфліктів між двома країнами.

Петро Порошенко, президент України: Від історичних конфліктів між Україною та Польщею виграє одна сторона. І це не Україна, не Польща, а Росія. В нас є абсолютно чітке розуміння, і в Україні, і в Польщі щодо цього приводу. І саме тому ми маємо знайти абсолютно чіткий шлях із цієї ситуації. Залишити історію історикам, політики мають займатися майбутнім.

Анджей Дуда, президент Польщі: У цьому контексті — контексті історії — ми повинні дбати про те, щоб за всяку ціну прагнути встановити правду. Щоб між нашими країнами, а насамперед між нашими народами, неправда не клалася тінню. Ми з паном президентом закликаємо до того, щоб не робити кроків у напрямку чергових увічнень, які не спираються на перевірені наукові докази».

5. В зоні АТО проводили експеримент із бетонною стіною та мішками з піском

«Ведучий: До подій на Донбасі. За даними штабу АТО, на 18-ту годину бойовики 19 разів обстріляли українські позиції. Найскладніша ситуація на Луганщині. Зі 152-міліметрових мінометів терористи вели вогонь неподалік Врубівки. Під ворожі обстріли потрапили оборонні укріплення довкола Попасної, Новоолександрівки і Луганського. На Донеччині найбільше обстрілів було у районі Приазов'я. У зоні АТО на одному з полігонів десантники перевіряли чи витримають бетонна плита ящики та мішки з піском влучання з великокаліберних кулеметів. Так тестували на міцність укріплення. Військове телебачення оприлюднило відео, як бійці вели вогонь по цілях.

Володимир, військовослужбовець ЗСУ: Ростова мішень стояла за укріпленнями і перед ростовою мішенню стояв бетонний блок, товщиною приблизно десять сантиметрів. І його прошило, і мішень прошило, і пуля дальше пішла.

Роман Доник, волонтер-інструктор: Мы специально поставили бетонную плиту, ну те вещи, которые обычно используются в полевых условиях для укрепления боевых точек, мешки с песком и ящики с мелом, то есть это меловой карьер. То есть в принципе вязкость мела намного лучше, чем песка и земли, поэтому в принцип, скажем так, это еще более, более наглядно».

6. У Запоріжжі банда грабувала людей під виглядом поліцейських

«Ведучий: У Запоріжжі банда грабувала людей під виглядом поліцейських. Сьогодні затримали 9 підозрюваним. Про це новинам на "Першому" повідомили в управлінні Нацполіції Запорізької області. Операцію провели, коли ті намагалися увірватися до приватного будинку. За словами голови Нацполіції Сергія Князева, затриманих підозрюють у кількох пограбуваннях у різних областях країни. У них вилучили автомати, гранати й поліцейську форму».

7. Ялинкова кампанія

«Ведучий: На Луганщині почали продаж новорічних ялинок. Лісгоспи підготували вісім тисяч дерев. Усі прочиповані. Ціни ненабагато відрізняються від торішніх, запевняють місцеві лісівники. Скільки коштує ялинка? Та чому не варто зрізати її власноруч у лісі? Розкажуть наші журналісти.

Кореспондент: На склади Сєверодонецького лісгоспу від початку місяця півтори тисячі сосен двох видів — кримської та звичайної. Близько тисячі вже продали оптовим покупцям. Утім, дехто приходить до лісництва, щоб самостійно обрати ялинку.

Олена Варенко, інженер з охорони та захисту лісу Сєверодонецького лісгоспу: Такого размера елка будет стоить 110 гривен это от метра до двух. От двух до трех метров, вот примерно такая, ну по размеру такая, будет стоить 250 гривен. Сосна обыкновенная будет стоит дешевле. Это от метра до двух будет 80 гривен и от двух до трех метров 210 гривен.

Кореспондент: Купувати ялинки слід обов'язково сертифіковані зі штрих-кодом того лісового господарства, де їх виростили.

Володимир Запара, начальник відділу Луганського обласного управління лісового та мисливського господарства: Самоклеящиеся бирка, этикетка, которая при повторном разрыве она за счет этого она портится и не дает больше права на... не приклеится. Эти тоже бирочки сделаны так, что их уже, ну, как при повторной использовании изделие ломается и их уже не прикрепишь. Каждая бирка оснащена номером и штрих-кодом.

Кореспондент: Тим, хто іде до лісу зрубати ялинку незаконно, загрожує штраф.

Тетяна Кириленко, прес-офіцер Сєверодонецького управління поліції: Санкція статті передбачає штраф від 650 гривень до 1700 гривень з обов'язковою конфіскацією товару. Крім того, якщо це рослина, яка занесена до Червоної книги, або вона була зрубана у заповідній зоні, то штраф виростає до 3655 гривень.

Кореспондент: На Луганщині вже заготовили для продажу близько восьми тисяч сосен. Усього ж в області цього року планують реалізувати 32 тисячі хвойних дерев».

8. «Зимова країна» на ВДНГ

«Ведучий: Фестиваль "Зимова країна" готують до відкриття у столичному виставковому центрі. Зо два десятки локацій, виставки, парки розваги, майстер-класи.

Кореспондент: Це один із павільйонів виставкового центру. Його півроку перетворювали на ось такий тропічний оазис для двох десятків видів метеликів та птахів. Тут для них комфортна температура та вологість. Нині у павільйоні метелики живуть і розмножуються. Їх вже близько ста.

Євген Телюк, керівник тропічної ферми "Планета метеликів": Бабочки у нас со всего мира. С тропических стран, Южная Африка, Камбодже, Лаос, Вьетнам. Сейчас вот в Перу мы строем нашу ферму. Параллельно с ними обитатели — это птицы: вуйты, аманины. Тоже уже почувствовали комфорт.

Кореспондент: А ось тут розмістили виставку льодових скульптур. Цьогоріч вперше їх розфарбували. Цю технологію автори тримають у секреті. В Україні, кажуть, її застосували вперше. Кольорові фігури фантастичних персонажів створювали шестеро скульпторів.

Володимир Бондаренко, директор компанії "ICE UA": Очень сложно добиться красочности, какой то монотонности цветов, тоисть очень много попыток было до этого. Тоисть подготовка к этой выставке длилась около полугода.

Кореспондент: Є тут також виставка живих динозаврів. Окрім того даватимуть майстер-класи з виготовлення різдвяних іграшок та подарунків. Є тут традиційна різдвяна ярмарка, гірка, а також льодова арена площею 1600 квадратних метрів. Відвідувачів пускатимуть до зимової країни безкоштовно, однак окремі локації платні. Також можна придбати денний абонемент вартістю майже 800 гривень. Нині тут тривають останні приготування. І це тільки частина святкових локацій. Всього їх близько 20 і на повну "Зимова країна" запрацює вже цієї суботу».

9. Новий господар

«Ведучий: Новий дім знайшли собаці поводирю Даринці. Пес загубився в одному з районів Вінниці. Майже два місяці жив у притулку для тварин, а тепер допомагатиме новому господарю. Чоловік втратив зір внаслідок нещасного випадку.

Кореспондент: Собака одразу впізнає свою доглядальницю Тетяну. З її рук щодня їла у притулку. І зараз від смаколика не відмовляється.

Тетяна Постановська, директор Вінницького притулку для собак: Я жалею каждое животное, которое уходит из приюта, но я рада, что оно обрело семью. Она почувствовала, что она при хозяине, Она почувствовала, что она дома. Я довольна.

Кореспондент: Це Василь, новий господар. Зір втратив 20 років тому в наслідок нещасного випадку. У його руках вибухнув балон із хімічною речовиною. Історію про загублену собаку-поводиря родина дізналася з наших новин.

Василь Дячук, новий господар лайки: Моя мама побачила по телевізору, що лайка. Вона подзвонила мені, каже, якщо хочеш подзвони. Вона до мене звикає, я до неї звикаю. Пробував, наче так получається в неї. Надо мені ще прислуховуватися до неї. Все таки, якщо хазяїн не буде слухати, то вона не буде слухати.

Кореспондент: Тепер у лайки не лише новий господар та новий дім, а й нове ім’я Даринка. І його обрали невипадково, адже це справжній дарунок долі, каже пан Василь, хоча і зізнається, вона охочіше відгукується на ім’я Доця, яке отримала ще у притулку. Тепер це новий улюбленець сім’ї, розповідає дружина незрячого.

Ольга Бобик, дружина незрячого: Вона будить всіх рано, в 5 часов ранку встає хоче погуляти. До Васі постійно. Він довольний, він дуже з нею, як з маленькою дитинкою. Це йому як дочку подарували.

Кореспондент: І додає Даринка також і її помічниця, адже раніше саме Ользі доводилося бути очима для незрячого чоловіка. Тож не скупиться для собаки на смаколики. Зараз Даринка живе в будинку разом із господарями. Пан Василь вже почав майструвати для неї вольєр. Каже давно мріяв про собаку поводиря, Втім фінанси не дозволяли цієї розкоші. Тепер у його житті все по іншому.

Василь Дячук: З жінкою постоянко ходив, а це зараз ми йшли до жінчиної бабки, то я йду впереді, а жінка вже кричить почекайте мене. Трохи ревнує.

Кореспондент: Серед домашніх улюбленців родини кіт Кузя та трилапий Чакі. Їх теж взяли з притулку».

У випуску за 13 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня

ОБСЄ за добу зафіксувала понад тисячу вибухів на Донбасі.

ПАРЄ закликала Росію припинити постачання зброї на Донбас.

Саакашвілі спростовує звинувачення Генпрокуратури про його зв’язки з Курченком.

Експерт із фоноскопії каже, що «розмова Саакашвілі з Курченком» змонтована і не може бути доказом у суді.

Санкції з РФ не знімуть, поки не буде відновлена територіальна цілісність України — Тіллерсон.

14 грудня (четвер):

1. Жінці, яку підозрюють у вбивстві власної доньки, сьогодні обрали запобіжний захід

«Ведучий: Жінці, яку підозрюють у вбивстві власної доньки, сьогодні обрали запобіжний захід. Вона перебуватиме два місяці під вартою без можливості внесення застави. На клопотання прокурора та слідчого, засідання проходило у закритому режимі. Проводити суд без преси просили також адвокат та сама підсудна. Адвокат жінки не на камеру повідомила, що підозрювана співпрацює зі слідством. Нагадаю, її підозрюють у вбивстві власної доньки, яку чотири дні розшукувало усе місто.

Яна Снісар, прокурор Кіровоградської місцевої прокуратури: Обрали запобіжний захід у вигляді взяття під варту. Заслухавши всіх учасників кримінального провадження та саму думку підозрюваної, суд задовольнив наше клопотання. Захист та сама підозрювана не заперечувала щодо задоволення даного клопотання».

2. Дев'ятьох чоловіків, яких підозрюють у серії пограбувань у різних областях України, привезли до Житомира

«Ведучий: Дев'ятьох чоловіків, яких підозрюють у серії пограбувань у різних областях України, привезли до Житомира. Проти них поліція області порушила кримінальну справу. 19 листопада озброєна група чоловіків поблизу Бердичева на Житомирщині зупинила автомобіль із бізнесменами. Викрали 30 кілограмів золота, яке було в авто. Одного з підприємців під час нападу поранили. Затримали чоловіків зі зброєю вчора під час спроби пограбувати приватний будинок у Запоріжжі. Сьогодні правоохоронці провели понад 30 обшуків, вилучили речові докази, які мають допомогти у розслідуванні не лише цих правопорушень, а й інших, у яких підозрюють їх. За повідомленням Нацполіції, до війни ці чоловіки проживали у Донецькій області.

Сергій Князєв, голова Національної поліції України: Вчора була фінальна фаза затримання злочинної групи при спробі вчинення слідуючого правопорушення. А в зв'язку з тим, що ця група дуже зухвало діяла на Україні, ми бачили неодноразово їхній почерк, вони відрізнялись тим, що вони одівали однострій поліцейських і вчиняли ці правопорушення у формі працівників поліції, застосовуючи при цьому вогнепальну автоматичну зброю».

3. Вислали пенсіонерку

«Ведучий: З Росії за порушення міграційних правил видворили 86-річну українку. Протягом кількох років Лідія Тарасевич жила в доньки. Та коли місяць назад дочка померла, жінку вирішили депортувати. Пенсіонерка, яка не може ходити, їхала до України з 2 пересадками.

Кореспондент: Ось так уночі зустрічають 86-річну Лідію Тарасевич на російсько-українському кордоні. Жінка протягом кількох років жила в своєї доньки в Росії. Місяць тому, в листопаді, дочка померла, а Лідію Романівну, яка не може самостійно піклуватися про себе, рішенням суду російської федерації вислали з країни.

Лідія Тарасевич, пенсіонерка: Все, что было у меня добра, какие-то ключи...

Лікар: Так, так. Зараз, зараз.

Кореспондент: Пенсіонерка Лідія Романівна змушена була летіти з Калінінграда до Москви, потім з Москви до Белгорода, а звідти автобусом до містечка Гоптівка, що на Харківщині. Українська діаспора Калінінградської області надала пані Лідії інвалідний візок. Без нього жінка не змогла б подолати дорогу.

Лікар: Транспортировать можно, состояние удовлетворительное, но у нее в силу возраста все-таки есть хронические заболевания и их нужно обязательно лечить в условиях стационара.

Кореспондент: Медики оглянули Лідію Тарасевич, нагодували і доправили до лікарні. Там вона перебуватиме найближчі 2 тижні поки пройде повне обстеження.

Наталія Розниченко, заступник директора департаменту соцзахисту населення Донецької облдержадміністрації: Маючи вже медичні показання і якщо буде власне бажання у Лідії Романівни, вона буде отримувати соціальну допомогу в інтернатному закладі необхідного профілю відповідно до медичного показання лікарів.

Кореспондент: Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський повідомив, що за два тижні мають підготувати необхідні документи. Вони потрібні жінці для отримання соціальної допомоги».

4. До подій на Донбасі

«Ведучий: До подій на Донбасі. С початку доби в районі проведення АТО інтенсивність вогню знизилась. Армійці зафіксували вісім ворожих провокацій. Майже у кожному випадку українські військові відповідали окупанту прицільним вогнем.

Василь Лабай, речник штабу АТО: На Луганському напрямку зафіксовано два факти порушення перемир'я. Посеред ночі загарбники з гранатометів різних типів стріляли по оборонних укріпленнях довкола Луганського. На світанку окупанти обновили провокації із такого ж озброєння, понад дві години обстрілювали наші опорні пункти в цьому районі. На Донецькому напрямку противник зосередив свою активність у передмісті Мар'їнки. Тут впродовж дня ворог неодноразово вів вогонь з мінометів різних калібрів та усього спектру піхотного озброєння. Окрім того з гранатометів агресор обстрілював оборонців Кам'янки і Водяного».

5. Справа Януковича

«Ведучий: Мітингарів і спецпризначенців на Євромайдані розстрілювали представники третьої сили, а лист Януковича з проханням до Путіна ввести в Україну війська 2014 не дійшов до Адміністрації президента Росії. Таке заявили адвокати Віктора Януковича під час чергового слухання справи про державну зраду колишнього президента. Як доказ причетності невідомих осіб при розстрілі на Майдані — показали документальний фільм і записи телефонних розмов європейських політиків. Також адвокат Януковича Віктор Сердюк продемонстрував заяву Адміністрації Путіна в якій ідеться, що жодних звернень про введення військ на територію України не розглядали. Прокурори ж заявляють, відеозаписи не виправдовують Януковича, а лист до Путіна все ж таки був. Вимагають ще раз допитати екс-президента по відеозв'язку.

Віталій Сердюк, адвокат Віктора Януковича: До Ради Федерації, яка надавала згоду на застосування і приймала відповідну постанову про застосування використання військових сил на території України, заява не надходила.

Руслан Кравченко, прокурор Головної військової прокуратури України: Цим просимо визнати ці докази, а саме відеозаписи, не належними. Тому що вони жодним чином не спростовують обвинувачення».

6. У Криму затримали двох українців

«Ведучий: У Криму затримали двох українців. Про це повідомляє російське інформагентство "РИА Новости" із посиланням на регіональне управління ФСБ Росії. Чоловіки були нібито у федеральному розшуку і нині їх узято під варту — сказано у повідомленні. Українські прикордонники цю інформацію перевіряють.

Олег Слободян, речник державної прикордонної служби України: Ми цю інформацію бачили, її перевіряємо. Але проблема в тому, що повідомлення російських ЗМІ не містять персональних даних, тому наразі важко установити, про кого йде мова, коли це трапилося, за яких обставин. Ми не підтримуємо жодних стосунків із представниками країни окупанта на напрямку тимчасово окупованого півострова, тому від них ми також ніякої інформації про ці події не отримували».

7. Підтоплення на Закарпатті

«Ведучий: На Закарпатті через інтенсивні дощі з берегів вийшла річка Уж. Вода піднялася більш ніж на два з половиною метри. Підтоплено триста гектарів сільгоспугідь та місцеві автодороги, повідомили у Закарпатській обладміністрації. Подробиці розкажуть наші кореспонденти.

Кореспондентка: Зараз ми знаходимося на дорозі місцевого значення Ужгород-Демичи. Через розлив Латориці на дорозі утворилося справжнє озеро. Потроху Латориця добирається і до господарств мешканців хутора Ремета. Родина Еріки Василенко займається тут розведенням риби.

Еріка Василенко, мешканка села Малі Геївці: Тут буквально, зараз не має бути води. Взагалі. Аж навіть туди. Тут гарний беріг іде. Зараз тут... на... взагалі в нас води ніколи немає, тобто це озеро є пустим. А зараз якшо вода затече в озера, то вся наша рибка буде в Латориці.

Кореспондентка: Така ситуація в Малих Геївцях трапляється чи не щорічно. Дорога Ужгород-Демичи запроектована, як заплавна. Розташована вона між двома дамбами.

Володимир Чіпак, начальник басейнового управління водних ресурсів річки Тиса: Коли вода виходе вже із русла на заплаву, звичайно, вона підтоплює дороги. Ну... то не створює проблем. Чому? Потому шо тут є об'їзні дороги. В села можна попасти з Ужгорода через Чоп, можна через Червеньово, то єсть є об'їзні шляхи.

Кореспондентка: Загалом, після опадів 10 грудня рівень води у Закарпатських річках піднявся на півтора-два з половиною метри. У Виноградівському районі вийшла із берегів Боржава, котра підтопила дорогу місцевого значення та прилеглі до неї сільськогосподарські угіддя. Через опади води відкачувати довелося із підвалів будинків у кількох районах області.

Наталія Батир, речник УДСНС у Закарпатській області: За вчорашню добу було відкачано воду з шести підвалів житлових будинків. Це були поодинокі випадки в Великоберезнянському, Свалявському районах також у місті Ужгород та Ужгородському районах.

Кореспондентка: 14 грудня рівень води у річках знизився, однак лише на один день. Вже 15 грудня за інформацією гідрометеоцентру областю знову пройдуться опади.

Василь Манівчук, начальник Закарпатського обласного центру з гідрометеорології: Найбільше опадів буде випадати все-таки це центральна то східна частина. Але та кількість опадів, яка буде випадати і на заході, це Ужгородський, Березнянський, Мукачівський район, Свалявський вони теж несуть підняття рівню води.

Кореспондентка: Заціпив паводок майже всю Притисянську низовину».

8. Дворічна дитина загинула під час пожежі на Дніпропетровщині

«Ведучий: Дворічна дитина загинула під час пожежі на Дніпропетровщині. Вогонь спалахнув у будинку для переселенців в місті Кам'янське. За повідомленням Державної служби з надзвичайних ситуацій, це одноповерхова будівля на чотири квартири. Горіла одна з них. В ній мешкала родина: батьки та п'ятеро дітей. Причину пожежі наразі з'ясовують».

9. Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції вшанували зранку у столиці

«Ведучий: Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції вшанували зранку у столиці. Цього дня 1986 року закінчили зводити саркофаг над зруйнованим четвертим енергоблоком. Кілька десятків людей, здебільшого ліквідатори аварії, зібралися на території меморіального комплексу, присвяченого жертвам Чорнобильської катастрофи. Із собою принесли квіти.

Віктор Павленко , ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській атомні електростанції: Два рази в рік ми на день аварії і приходимо на день ліквідатора. Це пам'ять про наших товаришів. Страху не було зовсім, потому шо не знали. Якщо по-чесному, то не знали. Нас забрали ночью, то єсть людей забирали — робітників із заводів, з фабрик, як скажемо, в радянські часи. То єсть, ніхто нічого... Переділи в військову форму, відправили в зону. В зоні дали під козирьок, сказали: військовий стан об'явили».

10. У Києві три дні з підвалу будинку підіймається пара

«Ведучий: У Києві три дні з підвалу будинку підіймається пара. Стіни мокрі, вікна запотіли, мешканці бояться, що старий будинок не витримає постійної вологи. Чому комунальники досі не залагодили прориву?

Кореспондент: Підвал тут відкритий, на підлозі вода. В самому під'їзді запотіли вікна. Мешканка будинку Людмила Павлова показує відео на телефоні, каже: якщо не відчинити вхідних дверей, то сходи будуть ось такі вологі.

Людмила Павлова, мешканка будинку: Пар поднимается наверх, стекает по стенам, по дверям, на пол. Ходить можно, вот только осторожно, потому что воды, как на улице после дождя. Взяться за перила невозможно, всё течёт и льётся... Обращалась в райдержадминистрацию на сайт. Сказали, что мой запрос отправили на наработку в соответствующие инстанции.

Кореспондент: Будинку 84 роки, розповідає мешканка іншої квартири Вікторія Назаренко. Каже, що дім не витримає і зруйнується. Учора сім'я звернулася до аварійної служби житлово-комунального господарства. Там пообіцяли полагодити.

Вікторія Назаренко, мешканка будинку: Вони вчора нам сказали: так, ми відреагуємо... Ну, як бачите? Сьогодні ситуація така сама. Так не може...Вся штукатурка, тут волога штукатурка і я не знаю чим все це закінчиться, тому що це ж дерев'яний будинок у якому перекриття також дерев'яні. І ніякої реакції нема.

Кореспондент: Ми зателефонували на номер житлово-комунального господарства, який нам дали мешканці. Там кажуть, за цю проблему має відповідати "Київенерго", всі відповідні запити вони надіслали.

Оператор ЖКГ: Ви знаєте, що ми скільки давали заявок у "Київенерго"... Я ж не даю. Це на рівні начальника даються такі заявки і на рівні головного інженера. Це все було передано. Вони вчора приїхали і..., ну, я не знаю як, Поповська (?) чи перед — Антонова, відключили Повітрофлотський, 34, Антонова, 3. Це можна так?

Кореспондент: Офіційний запит "Новини на Першому" надіслали й до "Київенерго". Відповідь одержали. У листі йдеться, що фахівці шукають пошкодження, коли знайдуть — оперативно ліквідують. А поки проблему не усунули, люди ось так підпирають двері, щоб у під'їзді було свіже повітря».

11. У Києві представили переможців цьогорічного національного реєстру рекордів України

«Ведучий: Наймолодший гонщик, найстарший тролеїст та найбільша колекція шоколадних обгорток. У Києві представили переможців цьогорічного національного реєстру рекордів України.

Кореспондент: Макарові зараз сім — він наймолодший гонщик на картингу. Почав їздити з двох років. Каже, на змаганнях був найменшим.

Макар Железняк, наймолодший гонщик-картингіст в Україні: Игрался с машинками, а потом я сказал папе, что я хотел ездить на машинках.

Кореспондент: Для дітей у книзі окрема категорія. Більшість з них — маленькі спортсмени. А от панові Леоніду 93. Чоловік удруге став рекордсменом України. Розповідає, все життя працював інженером, а вже в поважному віці вирішив зайнятися тенісом. У цій категорії отримав своє перше звання. Цьогоріч зафіксували його новий рекорд.

Леонід Станіславський, найстарший чоловік, що здійснив спуск на тролеї, в Україні: Они спустили меня по троллею, длинному троллею километр 300 и спускали меня и я съехал. Они тоже зафиксировали рекорд.

Кореспондент: До національного реєстру рекордів України цьогоріч потрапили близько тисячі людей у різних категоріях. Свен приїхав зі Швеції з найбільшою колекцією шоколадних обгорток. Збирає їх 30 років. Його ім'я є і в Книзі рекордів Гіннесса.

Свен Шваброт, зібрав найбільшу колекцію шоколадних обгорток: Стараюсь как можно больше путешествовать, найти новые обертки в магазинчиках.

Кореспондент: А от рекордсмен Кирило Шимко, який протягнув гелкоптер на максимальну відстань, під час зустрічі встановив новий рекорд з другої спроби — він задув 42 свічки одночасно».

У випуску за 14 грудня не повідомлялося про такі важливі теми дня

На Донбасі від кулі снайпера загинув 29-річний український військовий.

Дегерменджи в Криму з СІЗО потрапив у реанімацію.

Тимошенко, Рабинович і Бойко очолили рейтинг найбрехливіших політиків за версією експертів журналу «Новое время».

15 грудня (п’ятниця):

1. Павлові Грибу ще на два місяці продовжили запобіжний захід

«Ведучий: Павлові Грибу ще на два місяці продовжили запобіжний захід. Українця залишили під вартою до 4 березня. Таке рішення ухвалив Краснодарский суд Росії. Засідання було закритим. Батько хлопця Ігор Гриб розповів "Новинам на Першому" чому до зали суду не пустили ані матір, ані українських дипломатів.

Ігор Гриб, батько Павла Гриба: Зранку матір понесла передачу автоматично передачу до слідчого ізолятора щоб передати. Там вона зустрілася зі слідчими, які ведуть справу і він з нею захотів провести бесіду, на що моя дружина сказала звичайно проведемо, але тільки давайте у присутності адвоката щоб все там було дотримано, все було правильно на що слідчий їй сказав, що ах так зраз ви так не хочете тоді я вам зроблю так, що ви сина не побачите і тут же він зробив засідання суду закритим. Внаслідок того ні дружину мати Павла маю, ні консулів на засідання консулів не пустили.

Ведучий: Нагадаю, в серпня 19-річний Павло Гриб поїхав до Білорусі нібито на зустріч з дівчиною. Там його викрали співробітники російської ФСБ. Зараз він у Краснодарському СІЗО. Його підозрюють у підготовці теракту в одній зі шкіл міста Сочі. Павло Гриб за словами адвоката потребує медичної допомоги».

2. До подій на Донбасі

«Ведучий: До подій на Донбасі. Від опівночі терористи п'ять разів обстрілювали позиції українських військових. За даними прес-центру штабу АТО, усі випадки зафіксовано на Донеччині. З мінометів та гранатометів окупанти вели вогонь поблизу Опитного, Водяного, шахти Бутівка. З легкого піхотного озброєння обстрілювали захисників Пісків та Авдіївки».

3. Бізнесмена Петра Димінського оголошено в розшук

«Ведучий: Бізнесмена Петра Димінського оголошено в розшук. Слідство підозрює його у вчиненні смертельного ДТП на Львівщині. Інформацію про розшук розмістили на офіційному сайті Національної поліції. Речник МВС Артем Шевченко підтвердив "Новинам на першому" цю інформацію. А от адвокат Петра Димінського Микола Лисий телефоном розповів, офіційно йому ще не повідомляли, дізнався про це від медіа.

Микола Лисий, адвокат Петра Димінського: Сьогодні подав заяву про вступ у кримінальне провадження. Раніше ж не було інформації. У мене просто була укладена угода з людиною. Він був в статусі свідка. Після того, як з'явилася інформація, мною було подане клопотання про вступ і про ознайомлення з матеріалами, які стали підставою для оголошення підозри.

Ведучий: Автомобіль Петра Димінського потрапив в аварію вісімнадцятого серпня на трасі Львів — Краковець. Мерседес бізнесмена врізався в Опель, за кермом якого була тридцятиоднорічна жінка. Вона загинула на місці. Як повідомляють очевидці, після зіткнення Димінський закрився у машині супроводу. Провину взяв на себе охоронець Андрій Борщ. Згодом, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що за результатами ДНК охоронця за кермом Мерседеса не було. Сам Димінський через чотири дні після аварії поїхав за кордон і на допити слідчих не з'являвся. Дванадцятого грудня суд надав дозвіл затримати Димінського та доставити до суду, де йому мали вибрати запобіжний захід».

4. Вибух на комбінаті «БудІндустрія» розслідують за статтею про порушення вимог щодо охорони праці

«Ведучий: Вибух на комбінаті "БудІндустрія" розслідують за статтею про порушення вимог законодавства, щодо до охорони праці, — про це повідомили в Управлінні Нацполіції в Тернопільській області. Точну причину вибуху мають з'ясувати спеціальна комісія. Нагадаю, вибух стався ввечері 14 грудня. Під уламками бетонних конструкцій опинився 60-річний працівник цеху. Зараз він в реанімації Тернопільської лікарні.

Віталій Грузинський, головний інженер ТОВ "ТернопільБуд": По-перших таких признаках — вибух газоповітряних сумішей. Поки що належних нрзб сказати не можу . Слава богу, що люди живі. Одна людина постраждала. Зараз займаємся питанням, як тут ліквідувати і відновити виробництво.

Ярослав Чайківський, директор Тернопільської міської лікарні швидкої допомоги: На сьогоднішній день у пацієнта діагностовано закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку і ДВС-синдром, закрита травма грудної клітки і пошкодження, незначне пошкодження мягких тканин, а також від довготривалого здавлення нижньої кінцівки ми маємо ДВС-синдром і пошкодження стопи лівої нижньої кінцівки. Стан пацієнта середньої важкості».

5. Пожежа у Кам'янському

«Ведучий: На Дніпропетровщині сусіди допомагають багатодітній родині, що втратила дитину і залишилася без даху над головою. У місті Кам'янське спалахнув один з будинків у модульному містечку, де живуть переселенці. Вдома на той момент було четверо дітей. Вогонь миттєво охопив всю будівлю. Сусіди встигли вивести з вогню трьох малюків. 2-річного хлопчика врятувати не змогли. Наші кореспонденти поїхали на місце пожежі, щоб поспілкуватися з людьми, які врятували дітей та з'ясувати, чому вогонь так швидко охопив будинок.

Кореспондент: На момент початку пожежі в цьому приміщенні знаходилося четверо дітей. Сусідки кажуть, спалахнуло миттєво. На допомогу кинули всі сили, але марно, приміщення вигоріло вщент. Сусіди, що мешкали за стіною багатодітної сім'ї, згадують, полум'я майже одразу почало перекидатися до їхньої оселі.

Тетяна Бобрик, мешканка модульного містечка: Огонь был сумасшедший, просто все. Он пластик, все горело, дым валил черный. У нас просто все дымом завалило. Мы уже не могли тут находиться. Дедушку вывели, у нас дедушка 87 лет. Мы дедушку вывели, а сами там находится не могли. От в чем были, в том выскочили и все.

Кореспондент: Гасити пожежу кинулися всі, хто знаходився на території містечка. Олександр розповідає, приборкати полум'я без допомоги рятувальників було неможливо.

Олександр Люлевич, мешканець модульного містечка: Выскочил, вот. Огнетушители, что здесь были. Огнетушители. Ну уже окна разбили. Огнетушители, но они буквально ноль. Это пластмаса до того, что черный дым. Я заливал ту сторону. Ношу ведрами, оно полыхает. Ношу от так, плеснеш как дотуда. Невозможно подойти.

Кореспондент: Очевидці розповідають, що першою хто побачив дим з вікон будинку була адміністратор містечка

Тулуман Ольга Миколаївна, адміністратор модульного містечка: Старшая выбежала за мной, я ее за руку высмыкнула, а младших я выводила очень быстро оттуда, вот так вытаскивала. Они кричали, что там Ваня маленький в дальней комнате спит, ну на столько все уже горело и дымилось, у меня не было никакой возможности уже туда попасть.

Кореспондент: За словами сусідів, родина завжди привітна та охайна. Мати залишила дітей вдома самих лише на кілька хвилин аби сходити до крамниці, а батька з 3-річним(?) сином в цей день не було в місті.

Тетяна Бобрик: Мама там, она все как квочка за этими детками бегала. Она не давала даже ходу, щоб Боже мой. Такой мамы, я не знаю, не встречала такой мамы. Она очень хорошая. Она только чо бедная одна побежала за хлебом рядышком здесь.

Кореспондент: Зараз всі небайдужі люди несуть до модульного містечка допомогу багатодітній родині — теплі речі та продукти.

Жінка: Требуется. Вещей уже достаточно. Продукты, потому что у ее все карточки сгорели, то осталось, что в магазин бегала.

Кореспондент: Не на камеру мешканці модульного містечка жалілися на проблеми з електрикою, що є дуже небезпечними в купі з легкозаймистими матеріалами їхніх осель. Проте справжню причину має встановити слідство».

6. Допомога погорільцям

«Ведучий: Три тижні минуло від пожежі у селі Демидів на Київщині. Без житла залишилися понад три десятки людей. Вони і досі живуть у рідних та знайомих, і розповідають, поки що ніякої матеріальної допомоги не отримували.

Кореспондент: Від двох будинків, в яких загалом жило 32 людини, лишилося саме згарище. Через 3 тижні після пожежі люди продовжують сюди приходити, бо не розуміють, чи варто їм розраховувати на нові житло. Квартира Юлії була на першому поверсі. Тимчасове житло для її родини запропонував постійний покупець магазину, де вона працює.

Юлія Михайлик, мешканка згорілого будинку: Нам нікуди дітися, снімать квартиру в нас немає за що, і людина якби, було свободне місце в хаті і нас вона приютила.

Кореспондент: Мешканці згорілих будинків розповідають, і досі не отримали ніяких грошей.

Юлія Михайлик: Вчора ми поїхали в районну раду, все зложене, все розписано. До цього нас ніхто не визивав, ніякого собранія, нам нічого якби не розказували. Вчора якби підготувалися, розказали, будуть відновлювати, будуть, ну, це може на камеру, а там, ну, ми всі в розпачі.

Кореспондент: Скаржаться і на те, що згарище доводиться розбирати власноруч. Мовляв, техніка не працює. Тож, ми вирішили подзвонити до райради, саме там за це відповідають. Утім кажуть, можливості працювати щодня немає.

Олександр Устименко, перший заступник голови Вишгородської РДА: Ну, як кожного дня? Ви зрозумійте, у нас немає техніки нашої особистої, в райдержадміністрації, — екскаваторів, важкої техніки. Коли нам надають таку допомогу, вона працює.

Кореспондент: На сесії райради вирішили, виділити погорільцям понад 200 тисяч допомоги будівельними матеріалами. Їх поділять між 12 родинами. Кажуть, що намагаються допомогти мешканцям згорілих будинків і у сільраді. Сільський голова каже, виділили на всіх 40 тисяч — більше немає. А ще зараз вирішують, чи можливо надати погорільцям нові земельні ділянки у приватну власність.

Василь Дідок, сільський голова Демидова: В нас на кожну сім'ю, це 1200 кв.м для ведення садівництва. Цільове призначення для ведення садівництва передбачає і зведення на цих земельних ділянках будинків.

Кореспондент: Утім каже, будинки, що згоріли на балансі сільської ради не стоять. Тож, це — допомога, а не компенсація. Споруди належали колгоспу ім. Васильєва, реорганізованого в колективне сільськогосподарське підприємство, а вже те у відкрите акціонерне товариство. Сільський голова каже, саме підприємство укладало, до прикладу, договори з Обленерго. У товаристві імені Васильєва на телефонні дзвінки не відповіли. Юрист каже, погорільцям варто дочекатися висновку експертів щодо загоряння, адже, відповідно до нього можна розраховувати і на повну компенсацію.

Михайло Ілляшев, адвокат: Після того, як причина встановлена, встановлюється винна особа і люди можуть пред'являти досить конкретні претензії до конкретної особи. І ці претензії вони вже не лімітовані якимось, там, тищями. Якщо це винний балансоутримувач, і ти це доводиш, то від нього ти вимагає компенсацію, да, а від держави просимо допомогу, а завдання держави допомагати своїм громадянам.

Кореспондент: Утім, для того, щоб просити про компенсацію, спершу необхідно довести, що саме спричинило пожежу. Попередньо говорять про коротке замикання у підвалі».

7. Мітинг палестинців у Києві

«Ведучий: Спокійно пройшов сьогодні мітинг палестинців у Києві. Близько сотні людей, зібралося під американським посольством (за чиєю оцінкою?). Вимагали від президента США, Дональда Трампа, скасувати своє рішення про визнання Єрусалима столицею Ізраїлю.

Кореспондент: Халіл палестинець, живе в Києві вже 10 років. Каже: Прийшов сьогодні тому, що незгодний з рішенням американського президента.

Халіл, учасник мітингу: Шли сюда, щоб говорить всем, что Иерусалим — это столица Палестины. Была и будет навечно. Мы будем решать этот конфликт через мирный договор и ми решаем, что Иерусалим будет и всегда будет столица Палестины.

Кореспондент: За словами учасників, акцію планували заздалегідь. В ній брали участь громадяни Єгипту та Йорданії. Вони спеціально приїхали підтримати палестинців.

Абдаржеріле Режіа, учасник мітингу: В сердце знали, что мы поддержим и, как раньше, поддержали существование всех религий в этом городе и отрицаем любой приказ Трампа или другой, признание Иерусалима, как еврейский также как израильский город.

Кореспондент: Це їхнє право висловлювати свою позицію. Так Новинам на Першому відповіли в посольстві США в Україні, а в палестинській амбасаді наголосили: до мітингу не мають жодного стосунку.

Моххамед Касем Аль-Асаад, посол Палестини в Україні: Это абсолютно мы не в курсе дела и это, видимо, инициативы какие-то там, арабские диаспоры. Так я смотрю и Фейсбук, и много среди них мне знакомы, конечно, но посольство никакой инициативы, абсолютно не в курсе дела.

Кореспондент: 6 грудня Дональд Трамп заявив: США переносить своє посольство з Тель-Авіва до Єрусалима. Тепер в США можуть визнати, Єрусалим столицею Ізраїлю. У Єгипті, Йорданії та Саудівській Аравії кажуть: таке рішення призведе до дестабілізації в регіоні. Єрусалим — об'єкт суперечок, між ізраїльтянами та палестинцями. У 1980-му, Ізраїль проголосив Єрусалим своєю столицею, але міжнародна спільнота рішення не визнала і досі всі посольства розташовані в Тель-Авіві. Палестинці ж хочуть, щоб східний Єрусалим став столицею їхньої майбутньої держави. У мирній угоді 93-го року зазначено, що статус міста мають обговорювати на наступних етапах мирних перемов».

8. У Києві назвали переможців премії «Книга року ВВС — 2017»

«Ведучий: У Києві назвали переможців премії "Книга року ВВС — 2017". У номінації "Краща дитяча книжка" переможницею стала Анна Коршунова з твором "Комп і компанія". Це історія хлопчика, який більшість часу проводить у віртуальній реальності. А кращою дорослою книгою року стала збірка оповідань Катерини Калитко "Земля загублених, або Маленькі страшні казки". В них, за словами авторки, міф поєднується з реаліями. Торічна премія Книга року ВВС-2017 стала тринадцятою.

Марта Шокало, член журі, випусковий редактор "ВВС Україна": Цього року дуже багато якісної прози, дуже багато гарних романів. Цього року в літературі дуже багато про історію різну, українську, різних періодів, її переосмислення. І так само багато пишуть про війну, її переосмислюють. Мені здається про війну з кожним роком пишуть все краще і краще».

9. Охорона ялинок на Черкащині

«Ведучий: 72 бригади лісівників на Черкащині вивели на патрулювання. Чатують ялинки. Напередодні свят браконьєри взялися вирубувати дерева вдень. Територію облітає квадрокоптер, вночі виявляють порушників за допомогою тепловізорів. Як ще борються з браконьєрами та чи можливо перевірити походження ялинки, розкажуть наші кореспонденти.

Кореспондент: Удень за ялинковими браконьєрами полює квадрокоптер. Це зручно, кажуть лісівники. Безшумними маневрами він може швидко виявити порушника.

Сергій Перов, головний лісничий Чигиринського лісгоспу: За декілька хвилин ми можемо облетіти площу до 5 гектарів і передивитися чи немає порушників, які заготовляють новорічні ялинки, або уже факт вчинення даного порушення. Якщо ми, наприклад, побачимо якихось порушників, можемо в турборежимі його опустити, зафіксувать, як на фото, так і на відео.

Кореспондент: А вночі лісівники працюють з тепловізорами. Їм допомогають і волонтери. Таких патрульних груп понад сімдесят.

Володимир Запорожець, лісівник: Патрулюємо "круглосуточно", 24 години в сутки. Громадськість допомагає, плантації обходимо в пішому порядку, на автомобілі.

Кореспондент: Ще один захід вберегти насадження- зламати кілька гілок, розповідає головний лісівник Сергій Перов.

Сергій Перов: Ми просто підходимо і ламаємо одну веточку і вона вже втратить цінність. Для дерева це зовсім нічого, тому що для сосни основне — верхові мотовки, які йдуть ці гілки в майбутньому повинні відпасти, тут буть повинен рівний стовбур.

Кореспондент: На виїздах із лісу працює патрульна поліція. Штраф за одну незаконно зрубану ялинку від 500 гривень. Щоб перевірити, лісівники сканують штрих коди.

Віталій Назаренко, начальник сектору реагування Чигиринського відділення поліції: За допомогою даного штрих коду, через доступ до інтернет мережі ми перевіряємо дійсність, справжність придбання даного чіпу. Згідно цих даних із штрих коду надається інформація про місце придбання, вартість її і відповідно правомірність придбання дерева.

Олександр Тараненко, покупець ялинки: Гроші віддав, заплатив і їдеш собі вільно, ніхто тебе не треба з нею ховатися.

Кореспондент: А це вже ялинковий ринок. Якщо дерево зрубали законно, то на ньому має бути ось такий чип або штрих код. Сканувавши його через інтернет можна дізнатися про походження дерева.

Орест Курило, лісничий Чигиринського лісництва: Вона кріпиться отут на вершині до деревця і це є знак для того, що ялинка придбана законним шляхом.

Кореспондент: Ціни на новорічні дерева починаються від 45 гривень, залежно від висоти дерева. Найдорожча ялинка у горщиках, близько 200 гривень. Вони зберігаються до весни а потім їх можна висадити у ґрунт».

У випуску за 15 грудня повідомлялося про всі важливі теми дня.

16 грудня (субота):

1. Бойовики не дають повністю відновити електропостачання селища Травневе

«Ведучий: Бойовики не дають повністю відновити електропостачання селища Травневе, що на межі Луганської та Донецької областей. Сьогодні опівдні протягом години окупанти стріляли по його околицях. Як повідомив прес-центр штабу АТО, вогонь вели з окупованого селища Гольвівське. Військові терміново евакуювали ремонтні бригади, також рятувальників, що лагодять пошкоджені житлові будинки. Травневе звільнили 25 листопада, відтоді ворог раз у раз його обстрілює. Українська сторона спільно з Wентром з координації та контролю повідомили, через обстріли мешканці Травневого та Гладосового в ніч проти п'ятниці змушені були провести у підвалах своїх будинків та в сусідньому селищі Новолуганському».

2. Про ситуацію в зоні АТО

«Ведучий: А в Приазов'ї противник увесь день бив зі 120-ти та 82-х міліметрових мінометів в районі Гнутового та Павлополя. З БМП стріляли поблизу Водяного. З легкого піхотного озброєння окупанти вели вогонь в передмісті Авдіївки. Бійці, що стояли на позиціях біля Опитного, розповіли, з великокаліберної зброї вони б’ють повсякчас, а надто у ясну погоду. Журналісти Військового телебачення показали залишки снаряду 120-го калібру під ялинкою.

Військовослужбовець ЗСУ: Глубина. О! Вот это оно. Наконечник. Да. Да.

Іван, військовослужбовець ЗСУ: Ну, стодвадцятий. Отсьо. В кухню попало. Пряме попадання. Внутрі кухні валялося. Остальні просто не розкопали, глибоко залізли. Осколочний фугасний б'є 120-й міномет.

Військовослужбовець ЗСУ: Бачим хороше укріплення, мішки, бетонні плити. Там в камишах стоять снайпера. Ми уже хорошо просекли. Давно сидять. Тут орієнтир. Постійно за нами спостерігають вони. Тут же вони копають посадку».

3. Через різке потепління та кількаденний дощ зі снігом на Закарпатті піднялася вода в річках

«Ведучий: Через різке потепління та кількаденний дощ зі снігом на Закарпатті піднялася вода в річках. Трасу Мукачево — Рогатин перекрито. Підтоплено понад тисячу гектарів сільгоспугідь і близько ста обійсть приватних будинків. Відселено понад сотню місцевих жителів. Надзвичайники відкачують воду з будинків. Подробиці від наших кореспондентів.

Кореспондент: Рівень води в основних артеріях Закарпаття різко підвищився. Місячна норма опадів випала у басейні річки Боржава. В Іршавському районі станом на 17-ту годину підтоплено понад дві сотні дворогосподарств. Перелив через дорогу намагаються утримати мішками з піском.

Богдан Орос, інспектор сектору превенції Іршавського районного відділення поліції: Дорогу будо перекрито зранку з 7:30 київського часу поки вода не стабілізується, ми не можемо відкрити трасу. Точний час невідомий.

Марія Кривошей, жителька Хуста: Їдемо з Чехословакії на Хуст. А достатися туди не можемо, через те, що на Виноградові дорога закрита, на Довгому дорога закрита, на Іршаві теж. Як туди добратися?

Кореспондент: Всього в області затоплені чотири ділянки доріг. В басейновому управлінні річки Тиси кажуть: уникнути переливів під час паводків тут майже неможливо. Дорогу із Сільця у напрямку Іршави також затопило. Однак, поки не так сильно, як на трасі Мукачево-Рогатин. Тож водії все ж ризикують проїжджати.

Михайло Панько, водій: Повний автобус. Чоловік двадцять п'ять.

Василь, водій: Я думаю, що рівень води буде підніматися, тому що ріки переповнені.

Кореспондент: Максимальні рівні на верхів'ї річки Боржава уже пройшли. Однак хвиля опускається до нижньої частини, тому тут прогнозують підвищення рівня води ще приблизно на тридцять сантиметрів.

Василь Каналош, житель села Собатина: Дорога повністю затоплена. Людей буде чотириста.

Кореспондент: Загалом в області підтоплено майже дві тисячі сільськогосподарських угідь, шістдесят підвальних приміщень, чотири дороги місцевого значення та евакуйовано близько ста п'ятидесяти осіб з сорока житлових будинків. Рятувальники разом з правоохоронцями працюють у посиленому режимі. Залучено п'ятсот сорок людей особового складу та двадцять чотири одиниці техніки. Відповідні служби відкачують воду та нарощують греблі дамб. Вже викладено понад 850 мішків із піском. Потужність цього паводку схожі на опади 2010 року. Хоча дехто вже прирівнює його до катастрофічних паводків 1998 та 2001 років.

Олег Кисіль, головний інженер басейнового управління річки Тиса: Якщо брати в цілому по річках, то верхня Тиса і Тиса — це підйоми до двох з половиною метрів. Що стосується річки Уж — річка Уж нічим не буде відрізнятися від того, що було за попередній паводок кілька днів назад, коли рівень води практично ідентичний. Буде підтоплення сільськогосподарських угідь. На наступні дві доби, де досить висока буде вода зберігатися на заплаві річки Латориці, зокрема в районі міста Чоп.

Василь Манівчук, начальник Закарпатського обласного центру з гідрометеорології: Ситуація в області буде залишатися напруженою ще протягом доби. На наступні декілька днів, навіть увесь тиждень досить прохолодний.

Кореспондент: Окрім паводкової небезпеки в області оголошено ще два штормові попередження. З сімнадцятого грудня синоптики прогнозують значне зниження температури повітря на рівнині до мінус шести градусів, на дорогах ожеледицю, а на високогір'ї оголошено третій ступінь лавинонебезпеки».

4. Розшук Димінського

«Ведучий: Нацполіція України просить Інтерпол оголосити у розшук бізнесмена Петра Димінського. Відповідні документи надіслали до Генерального секретаріату організації. Про це повідомив речник Нацполіції Ярослав Тракало.

Синхрон: Розглянувши документи, Інтерпол мусить оприлюднити рішення. Якщо Димінського таки оголосять у розшук, то, з'ясувавши, де він, місцева поліція має передати його українським правоохоронцям. Напередодні Петра Димінського оголосили у розшук в Україні.

Ведучий: Автомобіль Петра Димінського потрапив в аварію 18 серпня на трасі Львів-Краковець. «Мерседес» бізнесмена врізався в «Опель», за кермом якого була 31-річна жінка. Вона загинула на місці. Як повідомляли очевидці, після зіткнення Димінський закрився в машині супроводу. Провину взяв на себе охоронець Андрій Борщ. Згодом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив: результати аналізу ДНК засвідчили, що охоронця за кермом мерседеса не було. Сам Димінський за чотири дні після аварії поїхав за кордон і на допити слідчих не з'являвся. 12 грудня суд дозволив затримати Димінського і доставити в суд, де для нього мали вибрати запобіжний захід». (Не представлено позицію захисту Димінського.)

5. У Львові будуватимуть міст над залізничною колією

«Ведучий: У Львові будуватимуть міст над залізничною колією. Він сполучатиме два райони. У цьому місці немає переходу, проте місцеві жителі, щоб скоротити шлях, йдуть просто через рейки. Кажуть, до найближчого облаштованого переходу йти з півгодини. Який міст обіцяють звести і скільки він коштуватиме розкажуть наші журналісти.

Кореспондент: Світлана ходить цією дорогою двічі на день, живе неподалік колії. Визнає, переходити тут небезпечно, але цей шлях до роботи найближчий.

Світлана, львів'янка: Тут з мікрорайону вихід на велику землю в нас. Зараз будете бачити як ідуть діти молодших класів. Тут ідуть садочки, їдуть до церкви на катехізацію, на службу. Вервички, ви б бачили, як ідуть з кошиками, уважно ставлячи ногу за ногу. Ми вже просимо і у Бога, і у всіх, щоб хоч дійти до верху.

Кореспондент: Надія саме веде свою доньку з уроків.

Надія, львів'янка: Повертаюсь назад до дому з нею. Небезпечно, але треба якось вирішувати. Є обхід зі сторони Городоцької і зі сторони Любінської. Це значно довше.

Кореспондент: Найскладніше долати цей шлях літнім людям. У неділю усі прямують до церкви, що на вулиці Головатого.

Жінка 1: Тут була стежка і для людей, щоб ближче до церкви було ходити, цю стежку окультурили.

Чоловік 1: Стараюсь весь час, але коли снігу нема.

Кореспондент: Львів'яни кажуть, про небезпеку знають, та альтернативи цій дорозі не бачать. До найближчих переходів треба йти з півгодини.

Жінка 2: Переходим тут часто, то моя родичка впала, чуть не потовклась.

Жінка 3: Насправді, і сходи погані, і перехід. Якщо люди там живуть, то іншого способу для них туди перейти я не бачу.

Кореспондент: У міській раді вже погодили умови проектування пішохідного мосту між вулицями Сулими та Головатого, що сполучатиме Залізничний та Франківський райони. За планом, він буде пристосований для літніх людей та людей з інвалідністю.

Олександр Одинець, начальник управління інженерного господарства Львівської міської ради: З урахуванням всіх сучасних вимог щодо доступності, в тому числі для маломобільних груп населення будуть облаштовані ліфти. Ми плануємо розпочати роботи по даному мосту десь на початку літа. До того моменту ми завершимо проектні роботи, отримали вже на виконкомі містобудівні умови та обмеження.

Кореспондент: Будівництво обійдеться Львову майже в 10 мільйонів гривень. Завершити всі роботи обіцяють вже до кінця наступного року».

6. На вулицях Києва вже продають новорічні ялинки

«Ведучий: На вулицях Києва вже продають новорічні ялинки. Комунальних базарів з деревами та прикрасами буде щонайменше десять. Торгують ялинками і приватні підприємці. Перевірити походження дерева тепер можна не лише на сайті Держлісагентства, а і за допомогою мобільного додатка.

Кореспондент: Олександр соснами на Оболоні торгує третій рік. Сьогодні у нього з колегами перший робочий день. Каже, до обіду встигли продати півтора десятка дерев. Сосни з Чернігівщини, з лісгоспу, всі помарковані.

Олександр, продавець: На кожній ялинці ось така от бірочка має бути, з штрих кодом, ось вона.

Кореспондент: Запам'ятовуємо цей код, щоб згодом перевірити. Тим часом, на одне з дерев знайшовся покупець. Жінка бере і металеву підставку. Є у продавців і саморобний пристрій для пакування. Запакованою нести сосну додому зручніше. А вам далеко її нести?

Жінка: Через два дома на той стороне.

Кореспондент: А, на той бік. Олександр розповідає, зазвичай, покупців стає більше після 23 грудня. По ялинки люди приходять головне ввечері, переважно молоді, нерідко з дітьми. Різниці ж, коли брати дерево не має, свята воно має пережити.

Олександр: Якщо поставити, наприклад, відро з піском і трішки туди полити водички, щоб була якась волога, ялинка трішки довше буде стояти. Я ніколи не ставив її у вологу. Тобто, от так на підставочці вона у мене вдома кожен рік так і стоїть.

Кореспондент: У цій торговій точці за хвойні просять, в середньому, від двохсот до трьохсот гривень. На висоту, каже Олександр, не зважали. Мають і інші критерії. Ялинки треба вибирати за красою, кажуть продавці, ось дві однакові на зріст, ця жовтіша і не така пишна, тож на ціннику — сто п'ятдесят гривень, а ця і зеленіша і гілочок більше, тож за неї просять двісті п'ятдесят. І от ще одне дерево знайшло власника. Покупці кажуть, завтра вже і прикрашатимуть. За чим сподобалась, взагалі?

Покупець: Ну как.

Покупець 2 :Маленькая, пышненькая.

Покупець: Не лысая, да и всё.

Покупець: Ну как, хорошенькая, красивенькая.

Кореспондент: А ціна цього року відрізняється?

Покупець 2: Доступная.

Кореспондент: Ну і насамкінець, перевіряємо ялинку. Заходимо на сайт ukrforest.com, це одне з державних підприємств. Клацаємо на пункт "перевірка ялинки" і описуємо цифри з наклейки, якщо інформації немає, це може свідчити про сумнівне походження дерева, кажуть працівники. Віднедавна, таку перевірку можна провадити і перед купівлею. У Держлісагенстві створили додаток для мобільного. Він теж аналізує код з наклейки або ж бирки».

7. Фестиваль «Орелі»

«Ведучий: Побути жабою або ж спекти і з'їсти гарячого пряника. До музею Івана Гончара з'їхалися народні майстри та художні колективи з різних регіонів України. Там розпочався передріздвяний фестиваль "Орелі". Упродовж відвідувачів навчають різдвяних пісень, показують як зробити дідуха чи підготувати подарунок для рідних.

Кореспондент: Тобто чапля має зловити жабеня — це народна слобожанська гра. Квакати вчаться гуртом.

Дівчинка 1: Все добре, все гарно.

Кореспондент: Цей колектив приїхав із Харківщини. Кажуть, забавляються, щоб діти могли познайомитися одне з одним і потоваришувати.

Тетяна Коваль, керівниця фольклорно-етнічного колективу "Вербиченька" (Харківська обл.): Наш колектив він досліджує, ми ходимо експедиції по селах Слобожанщини, записуємо ігри і відтворюємо їх на сцені, відтворюємо на фестивалях на конкурсах по Україні і за кордоном.

Кореспондент: Хтось забавляється традиційними іграшками, а тих хто вже і зголоднів від забав — розраджує пан Володимир. Працювати треба щоб розім'яти тісто, з нього мають вийти пряники. Майстер роздає форми. Він їх сам робить вже майже 10 років. Майструє здебільшого з липи чи груші чи з горіха.

Володимир Маркар'ян, майстер з виготовлення форм та випікання пряників: Тісто должно буть пластичне і коли ви вбиваєте пряник, воно должно тримати цей візерунок. І після випічки щоб цей візерунок не пропав зовсім.

Кореспондент: Тісто роздано і починається рух. Побачивши таке захоплення, майстер розкриває секрет тіста.

Володимир Маркар'ян: Потрібно багато меду. Чим більше меду — тим краще.

Кореспондент: Одні роблять самі, інші з батьками. У русі має вийти вулик.

Хто біль роботи зробив ти чи мама?

Руся, відвідувачка: А мама вообще не робила. З усіма поділюся. З папою, з братіком і з тобою.

Кореспондент: Стук по столу — вже вибивання тіста з форми. Кожен запам'ятовує де чий, і всі пряники кладуть випікати. Тим часом відвідувачі роздивляють крам на ятках. Їй нині 92 роки, 37 із них робить ляльки-обереги. Дівчат називає Варварками, а хлопців Миколайчиками або ж Андрійчиками.

Варвара Мацелл, майстриня з виготовлення ляльок-оберегів (Київ): Я хочу щоб мої ляльки витіснили оці от котрі і китайські і які хочеш. І Барбі, і ці Сінді всякі. А щоб займалися оцією моєю лялькою. Вона зроблена із натурального матеріалу, із ниточок. Нема нічого, ні фарби нема, нічого. Я коли роблю, сідаю за ляльку — я читаю "Отче наш" — це наша основна молитва.

Кореспондент: Не молися, обідає тим, що було під рукою малеча, котра чекає на гарячі пряники, а далі починається гостина».

У випуску за 16 грудня повідомлялося про всі важливі теми дня.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Фото: сайт jwoman.in.ua

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду