Експерти РЄ наголосили на прозорому відборі організацій, що обиратимуть членів наглядової ради НСТУ

Експерти РЄ наголосили на прозорому відборі організацій, що обиратимуть членів наглядової ради НСТУ

09:17,
1 Грудня 2020
2054

Експерти РЄ наголосили на прозорому відборі організацій, що обиратимуть членів наглядової ради НСТУ

09:17,
1 Грудня 2020
2054
Експерти РЄ наголосили на прозорому відборі організацій, що обиратимуть членів наглядової ради НСТУ
Експерти РЄ наголосили на прозорому відборі організацій, що обиратимуть членів наглядової ради НСТУ
Також міжнародні експерти підтримали можливість співпраці між громадськими організаціями у процесі висування кандидатів у члени наглядової ради НСТУ.

У ході обговорення «Вибори незалежної та професійної наглядової ради та її роль для успіху Суспільного мовника», яке відбулося 30 листопада 2020 року, міжнародні експерти та представники Ради Європи закликали до більшої інклюзивності, відкритості та прозорості роботи громадської комісії з питань проведення конференцій та підтримали співпрацю між громадськими організаціями у процесі висування кандидатів у члени Наглядової ради НСТУ. Голова Нацради Ольга Герасим'юк повідомила, що в громадської комісії є власне бачення процесу відбору, яке члени комісії пропонують внести до закону.

Як зауважила в.о. голови Офісу Ради Європи в Україні пані Олена Литвиненко, незабаром ГО делегуватимуть кандидатів в п'яти суспільних сферах для включення до наглядової ради НСТУ. «Надзвичайно важливо, як говорять про це стандарти Ради Європи, щоб цей процес відбору відбувався максимально інклюзивно, відкрито і прозоро, — зазначила пані Литвиненко. — Я б хотіла підкреслити важливість обрання людей, яким справді довіряє громадський сектор. Вони мають бути професійні, незалежні та мати певний авторитет у суспільстві».

«Ми в Раді Європи вітаємо партнерську роботу, взаємодію, консультації, котрі відбуваються наразі між громадськими організаціями, які планують висувати своїх кандидатів. Я сподіваюся, що така взаємодія надасть змогу обрати найбільш авторитетних осіб, як це передбачено законом і як про це свідчить найкраща європейська практика», – додала  в.о. голови Офісу Ради Європи в Україні пані Олена Литвиненко.

Голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим'юк звернула увагу, що до громадської комісії, яка здійснює попередній відбір громадських організацій, увійшло лише 9 осіб замість 21-ї, тому навантаження на неї було дуже великим. Планувалося, що 26 листопада Нацрада затвердить своїм рішенням перелік організацій, допущених та недопущених до участі в конференціях. Але, за її словами, до Національної ради звернулося кілька організацій, які уточнювали деякі дані.

Як повідомила пані Герасим'юк, оскільки комісія не мала можливості розглянути заявки організацій-кандидатів, регулятор вирішив продовжити роботу громадської комісії, щоб вона змогла належним чином переглянути всі подані документи. Відповідні зміни Нацрада внесла до календарного плану проведення конференцій, згідно з яким рішення про допуск чи недопуск об'єднання приймуть 10 грудня 2020 року, а самі конференції відбудуться в період з 4 по 10 січня 2021 року, після чого регулятор прийме рішення про зміни у складі Наглядової ради.

За її словами, члени громадської комісії висловили свої думки щодо вдосконалення деяких механізмів при відборі громадських об'єднань. Вони запропонували регулятору провести спільну зустріч та обговорити ці питання, і Нацрада планує це зробити. «На думку членів комісії, поняття авторитетності членів громадських об'єднань і асоціацій є абстрактним і застосувати принципи відбору практично неможливо, адже це може бути оскарженим. Також громадську комісію непокоїть питання щодо висунення кількома громадськими об'єднаннями одного і того самого кандидата, що на їхню думку позбавляє шансу на перемогу інші організації. Довільним, на думку членів комісії, є визначення активності громадських організацій — скільки має бути заходів на рік: два, три чи більше? Чи враховувати ті заходи, які об'єднання не організовувало, але активно долучалося до їх проведення? На думку членів громадської комісії, ці критерії відбору варто зробити виразнішими», – зазначила пан Герасим'юк.

Міжнародна консультантка Ради Європи Ів Саломон (Великобританія) звернула увагу на те, що процес обрання членів наглядової ради, насамперед, має бути відкритим та плюралістичним. Вона також підкреслила, що кандидати від громадськості повинні мати підтримку з боку громадянського суспільства — в ідеальній ситуації, кожна категорія ГО повинна погодити кандидата для висування на конференцію.

За її словами, як фракції, так і громадські організації повинні докласти зусиль, щоб люди, яких призначають у наглядову раду, мали гарну репутацію, авторитет, професійні якості у певній сфері, важливій для суспільного мовника — менеджменту, фінансів, економіки, медійного законодавства тощо.

«Я не думаю, що буде велика кількість людей, які кваліфіковані виконувати такі обов'язки, — зауважила Ів Саломон. — Ольга Герасим'юк говорила щойно про комісію, яка рекомендує, щоб громадські організації не погоджували між собою кандидатури. Я думаю, що це непоганий досвід, коли громадські організації об'єднуються і погоджують кандидатури. Це означає, що такий кандидат буде кращим. Якщо ви спробуєте заборонити це і сказати, що кожна ГО повинна мати свого кандидата, то зрештою виникає ризик проходження недостатньо кваліфікованого кандидата», – підкреслила вона.

Обговорення «Вибори незалежної та професійної наглядової ради та її роль для успіху Суспільного мовника» організоване Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики та Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення за підтримки проєкту «Європейський Союз та Рада Європа працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

Нагадаємо, під час обговорення Ів Саломон наголосила, що вибори до Верховної Ради і зміна кількості фракцій не повинні впливати на склад наглядової ради НСТУ.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду