Відійти і подивитись на все через збільшувальне скло культури — Вадим Карп’як про нову програму на «UA: Радіо Культура»

Вадим Карп’як сайту «UA: Суспільне мовлення» розповів про нову програму «Про закон і благодать» на «UA: Радіо Культура».

У новому сезоні «UA: Радіо Культура» стартує нова програма «Про закон і благодать». Щосереди о 10:05 ведучий Вадим Карп’як обговорюватиме з гостями студії актуальні теми крізь «культурні окуляри».

«Ми точно не збираємося говорити про політику — про неї й без того говорять медіа майже в кожній програмі. І не ставимо собі за мету зробити політичний розбір. Ми хочемо проаналізувати, як та чи інша подія вплине на наше життя в культурному сенсі. Все має культурні виміри: якщо почати розплутувати політичні теми, всі вони мають культурну першооснову», — зазначив ведучий програми Вадим Карп’як.

Вже 4 вересня у першому ефірі програми Вадим Карп’як говоритиме з філософом Володимиром Єрмоленком про такий феномен: чому люди хочуть бачити нові обличчя в політиці. Про новітні трансформації у суспільстві поговорять не лише на прикладі української політики, а й пригадають міжнародний досвід перемог Макрона і Трампа на президентських виборах.

Журналіст Вадим Карп’як — за освітою культуролог, але вже довгий час працює в царині політичної журналістики. Ми поспілкувалися з ним про культуру, її присутність у політиці, а також про нову програму на «UA: Радіо Культура».

Чому, на вашу думку, програма «Про закон і благодать», актуальна сьогодні?

— Зараз бракує культурного осмислення того, що відбувається у політиці. Тому ця програма була задумана як така, що дозволить подивитися на українську політику через призму культури. Можливо, не тільки на українську, бо наша реальність дуже непогано вкладається у світовий контекст.

Я не збираюсь «поєднувати» цю роботу зі своїм досвідом з програми «Свободи слова». У новій програмі я б радше хотів відійти вбік і подивитись на все через збільшувальне скло культури. Але, безперечно, без досвіду політичної журналістики зробити це було б складніше.

Програма «Про закон і благодать» прив’язана до політичних подій. Але у студії з гостями я обговорюватиму кожну з них не як політичну, а як культурну подію.

Ви розглядаєте роботу на UA: Радіо Культура як новий етап для своєї кар’єри?

— Я починав журналістську діяльність на радіо і практично ніколи з ним не поривав. Коли Ірина Славінська запропонувала мені програму на UA: Радіо Культура, я подумав — варто спробувати.

Назва програми дещо іронічна. Вона взята з трактату митрополита Іларіона «Слово про закон і благодать». Мені хотілося таку назву, щоби була вкорінена в історію і пояснювала зміст програми: закон, що означає політику і благодать — це момент культури, яка має приносити нам задоволення від політичної діяльності.

Чи може політика існувати окремо від культури?

— Звичайно, ні. Політика — це один з елементів культури. Для мене культура — це надбіологічна форма організації людства, що виникла, коли у людей з’явилося більше часу на щось, окрім забезпечення першочергових потреб.

Джерело: сайт suspilne.media

comments powered by Disqus