Олександра Кольцова про «UA: Фольк»: «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує»

Олександра Кольцова про «UA: Фольк»: «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує»

10:04,
12 Грудня 2018
7224

Олександра Кольцова про «UA: Фольк»: «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує»

10:04,
12 Грудня 2018
7224
Олександра Кольцова про «UA: Фольк»: «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує»
Олександра Кольцова про «UA: Фольк»: «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує»
Відповідальна за розважальний напрям діяльності членкиня правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Олександра Кольцова — про лист Оксани Пекун до Президента з метою повернути на «UA: Перший» авторський проект «Фольк-music», участь артистів традиційної естради в оновленій програмі «UA: Фольк» і пропозиції до Оксани Пекун і продюсера проекту Володимира Коваленка.

Десять років на Першому національному практично без змін виходила програма «Фольк-music», автором і керівником якої був заслужений діяч мистецтв України Володимир Коваленко, музичною керівницею й ведучою — його дружина, народна артистка України Оксана Пекун. Пан Коваленко — працівник Першого національного — у 2010 році зареєстрував права на назву програми з логотипом на себе як фізичну особу. Виданню «Главком» він сказав, що його «інтелектуальна праця як продюсера та керівника проекту, який виконує певну роботу, виконував усі доручення каналу, належить каналові. Але я є ще й автором. Моя праця як автора каналу не належить, бо є моєю інтелектуальною власністю».

На «UA: Першому» вважають інакше: програма належить каналу, як і право на трансформації проекту. 25 листопада «Фольк-music» вийшлав новому форматі як «UA: Фольк» із новим тимчасовим ведучим Тімуром Мірошниченком. Це стало причиною конфлікту Оксани Пекун та Володимира Коваленка з командою розважального напряму діяльності НСТУ. Автори проекту вважають, що на Суспільному знищили телепрограму «Фольк-music», а отже й українську народну пісню, українську культуру.

На бік творців «Фольк-music» пристали народні депутати, зокрема з Радикальної партії Олега Ляшка, заслужені й народні артисти України. Конфлікт дійшов до того, що Оксана Пекун із чоловіком-продюсером звернулися з листом до Президента із проханням повернути на «UA: Перший» авторський проект «Фольк-music» таким, яким він був упродовж десяти років. Лист підписали ще понад 30 діячів культури.

Крім того на сайті Президента України 30 листопада зареєстровано петицію на захист програми «Фольк-music» Оксани Пекун та Володимира Коваленка й повернення її в телеефір «UA: Першого».Автор (ініціатор) петиції Дмитро Хома зазначив: «… Під виглядом "реформування" закрити "Фольк-music" — то є не що іншим, як рейдерством, направленим на знищення нашої пісенної спадщини, нашого національного надбання — Української пісні! Просимо зробити усе, щоб повернути українцям програму "Фольк-music" у тому форматі, як її задумали автори, яку полюбили, без перебільшення, мільйони українців усього світу». Станом на 11 грудня петицію підписало 132 людини із 25 000 необхідних.

Після появи листа творців «Фольк-music» до Президента України «Детектор медіа» звернувся по коментарі до керівництва Національної суспільної телерадіокомпанії України. На наші запитання відповіла членкиня правління НСТУ Олександра Кольцова, яка опікується оновленням та якістю програми під новою назвою «UA: Фольк». За її словами, НСТУ не має наміру далі співпрацювати з Оксаною Пекун, а постійних ведучих переформатованого проекту буде обрано на кастингу. Пані Кольцова наголосила, що програма «UA: Фольк» запрошує народні колективи з усієї України й редактори розглядають усі заявки. «Народній пісні на Суспільному нічого не загрожує», — наголосила вона.

— Олександро, чи розглядаєте варіант повернути «Фольк-music» до авторського формату проекту, яким він був в ефірі всі десять років, як про це йдеться в листі до Президента, підписаного Оксаною Пекун, Володимиром Коваленком та іншими?

Телебачення змінюється, і щоб залучити ширшу аудиторію для такого формату, як народна музика, також необхідні зміни. Тому ні, повного повернення до старого формату не буде.

Проте ми будемо завжди чути побажання глядачів і враховувати їх у подальшій роботі над оновленим форматом та його покращенням.

Суспільне мовлення може собі дозволити приділяти питанню популяризації національної культури більше ефірного часу, ніж комерційні канали, тож, звісно, фольклор нізащо не піде з нашого ефіру. Програма «UA: Фольк» запрошує народні колективи з усієї України, наші двері для хорів та ансамблів відкриті, наші редактори розглядають усі заявки від усіх колективів, які прагнуть виступити на Суспільному.

Ми маємо бути справді головним майданчиком для популяризації народної музики в Україні.

Тому хочу запевнити, що народній пісні на Суспільному нічого не загрожує. На відміну від людей, що вважають себе «господарями фольку».

Зауважте: Оксана Пекун і Володимир Коваленко пишуть у листі до Президента що «сотні народних колективів чекають на запрошення на зйомки шоу», а самі тим часом обдзвонюють фольклорні колективи й закликають їх не приїздити на запис програми напередодні зйомок. Думаю, це промовляє саме за себе — ці люди вболівають не за народну пісню, не за народні колективи, а за власні інтереси.

Команді розважального напрямку довелося знімати нові випуски в умовах погроз ведучої і продюсера «до вас не приїде жоден колектив» і «ми не дамо вам жодних пісень».

Сама ведуча робила фото під крапельницею для ФБ, взявши напередодні відпустку. Це абсолютно неприпустимо для ведучої — просто не приходити на зйомки заради збереження свого статусу «господарів фольку», а потім ще й спекулювати тим, що в цих умовах ми мали екстрено залучити нового ведучого.

У нас є домовленості з командою артистів, є графік зйомок та оренди техніки, кожен день простою коштує дорого, тож в умовах недофінансування НСТУ ставити зйомки шоу під загрозу та шантажувати керівництво — це не командна робота, тому компроміси з цими працівниками закінчилися. Ми не будемо толерувати такої поведінки.

Також укотре хочу наголосити на тому, що спроба видати телевізійний проект, що десять років виробляється штатними працівниками каналу та коштом каналу, за чийсь приватний / авторський — це спроба ввести в оману і журналістів, і симпатиків народної музики і, як бачимо, колег-артистів та Президента.

Це не виробництво окремого продакшену на замовлення телеканалу, це внутрішнє виробництво телерадіокомпанії. Все, що вроблене на потужностях каналу його працівниками, належить каналу.

Той факт, що сімейна пара штатних працівників, продюсера і співачки зареєстрували назву програми як ТМ на себе після виходу програми в ефір і вважає його «своїм» — це правовий нонсенс і, я сподіваюсь, юристи дадуть цьому фахову оцінку.

Подібна ситуація неможлива на будь-якому іншому мовнику і лояльність аудиторії до програми не має слугувати виправданням такої практики.

Програма належить каналу, як і право на трансформації проекту.

— Чи вже вибираєте постійного ведучого (ведучих) «UA:Фольк»? У який спосіб?

Буде проведений окремий кастинг на цю позицію. Можливо, ведучий буде не один.

— Чи ведете переговори, щоб Оксана Пекун із Володимиром Коваленком повернулися на проект?

Ні. Всі перемовини вже були проведені раніше, їм кілька разів пропонували кілька різних варіантів співпраці. Ми справді були зацікавлені співпрацювати, бачили тільки Оксану Пекун як ведучу, і намагалися оновлювати проект разом протягом року. Проте наразі, після усіх маніпуляцій з боку подружжя та неприйнятних зривів знімального процесу, наші пропозиції вичерпані.

— Чи будете у 2019 році проводити експедиції у пошуку народних колективів, включати у програму сюжети з тих куточків України, звідки колективи?

Над сценарієм «UA: Фольк» працює творча група, у нас попереду кілька раундів обговорень: яка кількість ведучих буде задіяна, якою кількістю знімальних груп ми зможемо робити проект в умовах недофінансування і як буде побудований цикл виробництва.

Звісно, саме народні колективи будуть відігравати провідну роль у новій програмі. Ми свідомі того, що після перезапуску ми можемо втратити частину лояльної аудиторії й нарощувати її наново, як це зазвичай і буває з телевізійними проектами, що проживають трансформацію.

— Чи братимуть участь у проекті артисти, які були популярні у 90-ті й залишаються улюбленими для людей пенсійного віку. Серед яких Оксана Білозір, Світлана і Віталій Білоножки, Ірина Шинкарук, Павло Зібров, ті, хто підписали листа до Президента на підтримку авторського проекту «Фольк-music»?

У нас завжди було присутнє бажання правильно збалансувати артистів різних поколінь і забезпечити їх якісне виконання, тому заперечень проти участі артистів традиційної естради у нас взагалі немає — це виконавці, яких знають і люблять, отже їм раді в цій програмі.

У нас виникали питання лише щодо частоти запрошень окремих артистів — друзів ведучої та продюсера, адже не може бути переваг на підставі особистих стосунків. Також раніше були питання щодо якості фонограм і, власне, виконання окремих артистів під фонограму. Якщо ж естрадний артист готовий співати наживо, з музикантами — ласкаво просимо, зараз технічний райдер програми дозволяє записати все як слід.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду