Експерти Ради Європи проти участі членів наглядової ради в роботі правління ПАТ НСТУ
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Експерти Ради Європи проти участі членів наглядової ради в роботі правління ПАТ НСТУ
Експерт Ради Європи Бйорн Еріхсен під час презентації проектів Статуту ПАТ НСТУ, Положення про наглядову раду ПАТ НСТУ, Положення про обрання голови та членів правління, Положення про правління, Положення про ревізійну комісію висловив низку зауважень щодо кожного документу.
Зокрема, він не розуміє норми Статуту, яка виписана відповідно до закону про суспільне, «Відчуження, передача (крім короткострокової оренди), приватизація нерухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва, земельних ділянок, на яких вони розташовані, а також акцій, що належать державі у статутному капіталі НСТУ, забороняється».
«Як це потрібно розуміти? Коли ви об’єднуєте велику кількість компаній, що раніше були незалежними, коли ви перетворюєте колишніх окремих (радіо, ТБ) аналогових мовників на цифрового мультимедійного мовника, що веде мовлення на всіх можливих платформах, вам, скоріше за все, доведеться продавати певні земельні ділянки та проводити серйозну реорганізацію вашого земельного фонду. Чи буде це можливим за наявності такої норми?», – запитав Бйорн Еріхсен.
Також експерт не розуміє, чому саме наглядова рада має встановлювати умови та розмір оплати праці працівників НСТУ, а не правління. Крім того у нього були питання щодо кількості членів правління. У проекті Статуту зазначено: не менше 7 осіб, а він пропонував не більше 7-ми. Сумнівними, на його погляд, є механізм ухвалення рішень Наглядової ради, коли деякі рішення ухвалюються більшістю (2/3) від загальної кількості членів Наглядової ради. «А що робити, якщо це буде неможливо? Це означає, що шість членів Наглядової ради можуть блокувати ці важливі рішення протягом років. Необхідно передбачити можливість відмовитися від цієї норми», – сказав Бйорн Еріхсен.
Водночас Бйорн Еріхсен не зрозумів суті редакційних рад і запропонував замінити їх на омбудсмана. «Наявність редакційної ради не здається мені конструктивною ідеєю. Це розмиває всю структуру та створює чимало потенційних конфліктів. Визначення та реалізація редакційної політики має бути сферою відповідальності правління, яке звітується перед Наглядовою радою. Редакційна рада не матиме реальних повноважень, і управління не є частиною її діяльності. Але вона може вносити питання на розгляд безпосередньо Наглядової ради в обхід Правління, що створює непотрібні передумови для конфліктів», – зауважив експерт Ради Європи.
Щодо Положення про Наглядову раду, то одне з головних зауважень стосувалося права членам НР брати участь (без права голосу) у засіданнях правління НСТУ, ревізійної комісії НСТУ, інших органів НСТУ та її дочірніх юридичних осіб. «У жодному разі! – вигукнув Бйорн Еріхсен. – Правління суспільного мовника є органом, що здійснює поточне управління, і його робота є достатньо складною. Він має забезпечувати баланс інтересів різних сторін».
Щодо Положення про правління НСТУ, то експерт просив не обмежувати кількість його чергових засідань. «Не думаю, що регулярні чергові засідання правління НСТУ мають проводитися тільки в першу декаду кожного місяця.Можливо краще написати, що регулярні чергові засідання правління НСТУ проводяться не рідше, ніж раз на місяць. Важливо, щоб голова правління скликав правління щонайменше раз на місяць, а не відсторонював/ла їх від управління, приймаючи всі рішення самостійно. Водночас, у більшості суспільних мовників європейських країн правління проводить засідання щотижня. Я думаю, рішення про те, наскільки часто потрібно проводити засідання правління, потрібно віддати на розсуд самого правління, але при цьому встановити, щоб такі засідання відбувалися не рідше, ніж один раз на місяць», – додав він.
Велика дискусія розгорілася стосовно того, чи потрібна конфіденційність під час виборів голови та членів правління ПАТ НСТУ. На думку, європейського експерта, потрібна, оскільки кандидати на посаду голови правління та членів правління, які подаватимуться на конкурс, працюють на іншій роботі. «І якщо роботодавець дізнається, що вони мають намір піти, можуть їх звільнити достроково. А вони ж можуть не виграти конкурс. І таким чином залишаться без роботи», – сказав Бйорн Еріхсен.
Натомість присутні на заході члени Наглядової ради та медіа юристи наполягали на максимальній відкритості конкурсу, щоб потім не лунало звинувачень в підкилимності.
Дискусійними також виявилися питання щодо оплати праці членам ревізійної комісії та про недопущення всіх видів сексуальної дискримінації.
Начальник управління внутрішнього аудиту Держкомтелерадіо Наталія Степанова роз’яснила присутнім, у який спосіб будуть ухвалюватися обговорювані правові документи. Зокрема, Статут ПАТ НСТУ має затвердити Кабінет міністрів. «Багато зауважень, які сьогодні пролунали, стосуються змін до Закону. Ми ж поки що не можемо їх вносити, бо це загальмує процес створення Суспільного мовлення ще на невизначений час. Тому пропоную спочатку створити юридичну особу ПАТ НСТУ, а потім внести пакетом усі зміни до закону», – сказала вона.
У дискусії взяли участь члени наглядової ради Суспільного мовлення, генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія, представники Держкомтелерадіо, медіаюристи та ін.
Фото: офісу Ради Європи