Як Шведське суспільне телебачення диджиталізувало свої новини

Як Шведське суспільне телебачення диджиталізувало свої новини

14:01,
25 Листопада 2019
8590

Як Шведське суспільне телебачення диджиталізувало свої новини

14:01,
25 Листопада 2019
8590
Як Шведське суспільне телебачення диджиталізувало свої новини
Як Шведське суспільне телебачення диджиталізувало свої новини
Керівник диджитал-новин SVT Крістіан Ліндквіст (Kristian Lindquist) розповів представникам Національної суспільної телерадіокомпанії України про трансформацію телевізійних новин у диджитал-середовищі.

У Шведській суспільній телекомпанії SVT працює 2 тисячі осіб, з них у підрозділах SVT Nyheter («Новини») і SVT Sport («Спорт») – 850 співробітників, половина з яких – у регіонах. Загалом SVT має 37 локальних офісів новин. У кожному локальному офісі працює п’ятеро журналістів, з них троє – на диджитал-платформу SVT.

Диджитал-платформа SVT – це портал svt.se, головна сторінка і головний розділ якого – Nyheter («Новини»). Крім порталу SVT має чотири додатки для мобільних пристроїв: медіаплеєр SVT Play, дитячий SVT Barn, новинний SVT Nyheter і спортивний SVT Sport. До слова, дитячий отримав багато міжнародних нагород.

Як починалася диджиталізація новин STV

У 2016 році менеджмент SVT побачив, що мовник втрачає аудиторію. «У нас була ще велика частка глядачів, які стежать за новинами, але це були літні люди (старше 65 років). Тому ми вирішили перейти в диджитал», – пригадує Крістіан Ліндквіст.

Керівник диджитал-новин SVT Крістіан Ліндквіст (Kristian Lindquist)

За його словами, на той час диджитал-напрям SVT був слаборозвинений, не вдавалося висвітлювати термінові новини, мовник був неоперативним. Тому розробили нову структурну організацію національних новин: об’єднали телебачення й інтернет.

При цьому розділили спеціалістів, які почали працювати лише на онлайн або на бродкаст, тому що робота співробітника одразу на обидві платформи була неефективною. Але журналісти все ж мають розуміти потреби всіх платформ: приміром, журналіст знімає відеосюжет, а потім розсилає матеріал колегам на різні платформи, які далі адаптують і готують його до випуску.

Нова структура стала для компанії дорожчою, зізнається пан Ліндквіст, але новини стали якіснішими.

Коли розпочався перехід до диджиталу, компанія замінила 70% менеджерів, а чверть працівників перевели з телебачення на онлайн-платформу. «Ми не звільняємо відразу людей через трансформацію структури, а пропонуємо інші посади. Усі могли подаватися на нові посади. Якщо людині бракувало кваліфікації на ту посаду, на яку вона подавалася, то її не брали, але пропонували іншу посаду», – розповів керівник диджитал-новин SVT.

Утім, працівники новин мають щільний графік і скаржаться на кризу ідентичності, зауважив пан Ліндквіст.

До слова, SVT Nyheter має окремий підрозділ, який відповідає за відео, має команду журналістів-розслідувачів, а в локальних редакціях є люди, які готують матеріали про національні меншини.

Якими стали новини

SVT розробила нову стратегію бренду для новин. Головне – незалежність і швидкі новини, які мають бути неупередженими, збалансованими і прозорими (тобто аудиторія має розуміти, звідки журналісти взяли цю новину, хто є джерелом). Якщо на SVT припустилися помилки в новині, то мають це визнати і виправити. Новини суспільного щороку отримують нагороди за професійність.

SVT має свій тренд – конструктивні новини. Це не просто новина про проблему, а й варіанти її рішень. SVT показує історії успішного вирішення проблем. Наприклад: діти не хотіли ходити в школу – Суспільне показало школу, у якій дітей залучили до одного цікавого проекту, і вони із задоволенням почали відвідувати уроки. «Аудиторія добре сприймає такі новини, – зауважив пан Ліндквіст. – Ми запозичили цей досвід у Фінляндії. По всьому світу люди хочуть бачити конструктивні новини. Іноді крім новини пропонуємо ще й провести дискусію на радіо на таку ж тему».

Нова стратегія SVT Nyheter в диджиталі передбачає оперативність і зручність для споживачів, у пріоритеті – відео. У новинах стало більше прямих трансляцій. «2016 року ми були дуже повільні. Коли був теракт у Парижі, ми годину не могли вийти в ефір, і це було жахливо», – зізнався керівник диджитал-новин SVT. Прямі трансляції йдуть насамперед на онлайн-платформі, користувачі мобільного додатку SVT Nyheter отримують сповіщення про них.

SVT Nyheter навчає своїх співробітників, як готувати звичайні новини і швидкі новини. Новина готується в різних форматах: для телевізійного сюжету – трихвилинне відео, для новини на сайт – однохвилинне відео плюс текст, у соцмережі дають зовсім коротке відео з посиланням на платформу суспільного.

SVT не розміщує свого контенту в повному обсязі в соцмережах, лише ставить посилання на свою платформу. «Це питання незалежності від іноземної компанії та довіри до нас. Ми не хочемо бути залежними від соціальних мереж», – пояснює пан Ліндквіст. У суспільного радіо SR дещо інша стратегія: вони хочуть більше працювати з регіонами, тому більше використовують соцмережі (наприклад, проводять опитування).

Шведське суспільне телебачення ділить свою аудиторію на дев’ять груп. Диджитал-новини орієнтуються здебільшого на дві з них: сучасні прогресивні молоді люди віком 20-40 років та люди віком 40-59 років, які зацікавлені в новинах SVT, але не такі швидкі, як молодь (це аудиторія вечірніх теленовин).

«Це було викликом для журналістів – працювати на конкретні групи, на які ми розділили аудиторію. Нам складно пояснити старшим журналістам, як працювати на молоду аудиторію. Щоб робити швидкі новини, ми найняли нових людей», – розповів пан Ліндквіст.

SVT Nyheter вважає таблоїд Aftonbladet своїм конкурентом, тому цей сайт на одному з екранів у ньюзрумі

Команда SVT Nyheter визначила три фактори свого успіху в диджитал-середовищі:

-          зважати на потреби аудиторії;

-          мати мету і ставити чіткі завдання;

-          використовувати сторітелінг.

Ще декілька фактів про Суспільне мовлення у Швеції

У Швеції два окремі суспільні мовники – телекомпанія SVT і радіокомпанія SR. Відповідно, вони не мають спільної диджитал-платформи.

На SVT немає реклами, навіть під час міжнародних заходів, у тому числі й «Євробачення».

SVT випускає контент шведською та англійською, а також іще дев’ятьма мовами, тому що зважають на інтереси національних меншин і біженців.

Суспільне мовлення у Швеції має конкурентів за обсягами охоплення (соцмережі та деякі таблоїди), але поза конкуренцією за рівнем довіри: рівень довіри шведів до суспільного радіо SR – 65%, до суспільного телебачення SVT – 61%, до шведських локальних медіа – 47%, до Facebook – 9%.

Журналісти телекомпанії SVT заробляють 3,5-4,5 тис. євро на місяць, редактори – 6-7 тис. євро. Зарплата журналістів радіокомпанії SR – 2,5 тис. євро.

Делегація ПАТ "НСТУ" у ньюзрумі SVT

Візит представників Національної суспільної телерадіокомпанії України до SVT і SR відбувся за сприяння Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA.

Фото автора

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду