Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування

Про це йдеться у статті на сайті видання irishtimes.com.

Бюджет суспільного мовника Ірландії RTÉ складається з доходів від реклами та ліцензійних зборів, що сплачує населення країни. Вони не змінювалися з 2008 року. У зв’язку з цим компанія RTÉ останні роки переживає дефіцит фінансування і змушена була оголосити про скорочення штату.

Керівники RTÉ звернулися до уряду з проханням закласти збільшення фінансування та внести зміни у модель фінансування суспільнго мовника. За збір коштів за ліцензією відповідає Міністерство зв'язку, яке потім визначає суму та передає кошти мовнику.

Наразі у RTÉ працює 1800 співробітників. На кінець 2011 року у телерадіокомпанії працювало 2093 осіб.  У  2017 and 2018 роках уже відбулися хвилі скорочення.

RTÉ – це флагманські канали мовника RTÉ One , який пропонує програми різного жанру та RTÉ Two, денний ефір якого присвячено  спортивним, дитячим та молодіжним програмам, а вечірній ‒ серіалам та розважальним шоу, група RTÉ-радіо, до якої входять чотири основні радіостанції країни (RTÉ Radio1, RTÉ 2fm, RTÉ Raidiу, RTÉ lyricfm і Gaeltachta,) та цифрові платформи.  

Надбанням RTÉ також є п’ять проектів-лідерів на медіа-ринку країни: сайт RTÉ.ie, друкований тижневик та сайт RTÉ Guide, сервіс безкоштовного телетексту RTÉ Aertel, сервіс відео на вимогу RTÉ player та RTÉ NewsNow – оперативні випуски новин та пряма трансляція з місць подій.

До складу компанії також входять: Національний симфонічний оркестр, Концертний оркестр,  Венбру-квартет, Філармонічний хор та дитячий хор. Наразі щодо цієї складової розглядають зміни.

У зв’язку з браком фінансування у структурі компанії передбачаються зміни. Радіостанцію класичної музики та мистецтв RTÉ lyricfm із 20-річною історією хотіли закрити, щоб зекономити 6.6 млн євро та уряд втрутився і відстояв культуру на суспільному.

Також від суспільного мовника Ірландії планують забрати Національний симфонічний оркестр до Національного концертного залу. Компанії  RTÈ офіційно виділять €1 млн. на початок переведення Національного симфонічного оркестру від суспільного мовника до Національного концертного залу. Це позбавить RTÈ витрат на утримання оркестру в обсязі 15,6 млн. євро.

За відсутності збільшення фінансування RTÈ розглядає можливість скорочення власних послуг, програм і персоналу.

Із боку медійних компаній, що ведуть бізнес із RTÉ, зустрічається критика щодо оплати праці ведучих. Зокрема йдеться про 69-річну Маріану Фінюкен (радіоведучу шоу, яке виходить  щосуботи та щонеділі з 11:00 до 13:00), 55-річного Рея Д'арсі (веде радіошоу на RTÉ Radio1 щонеділі з 15:00 до 16:30 та телевізійне шоу The Ray D'Arcy Show на RTÉ 1, яке з січня 2020 року мають замінити на  жіноче шоу) та 63-річного Джозефа «Джо» Дафі (радіоведучого програми на RTÉ Radio 1, яке виходить з понеділок по п’ятницю з 13.45 до 15.00, за формою це інтерв'ю з радіослухачами по телефону, коли в ефірі обговорюють одну з гарячих тем), які найбільше заробляють на суспільному. Наприклад, дохід Рея Д'арсі, який повернувся у RTÉ у 2015 році після роботи у комерційних медіа,  на рік становить 450 тис. євро. 

Керівництво RTÉ вважає, що ця частина бюджету не така велика, проблема криється в іншому. 

Нагадаємо, суспільний мовник Ірландії RTÉ  існує з 1926 року та мовить в основному англійською. Розмір абонплати в Ірландії складає 160 євро на рік. Кожне домогосподарство або установа, що має телеприймач (кількість не впливає на розмір плати), або хоча б обладнання для прийому телесигналу зобов’язана сплачувати збір. Лише громадяни віком старші за 70 років, або одинаки старші 66 років можуть дивитися RTÉ безкоштовно.

У 2013 році мовник RTE уже знаходився у кризовому стані і звертався до уряду по допомогу. Тоді генеральним директором RTE був Ноель Ноель Кюррен (Noel Curran), який сьогодні очолює Європейську мовну спілку. Уряд Ірландії відмовив мовнику RTE у додатковому фінансуванні і збільшенні  ліцензійної плати за перегляд програм суспільного мовлення. 

Фото: сайт pulse.microsoft.com

comments powered by Disqus