osvita.mediasapiens.ua

Платформа РЄ для захисту журналістики і безпеки журналістів повідомила про тиск політичної партії на Наглядову раду НСТУ

У повідомленні йдеться про тиск з боку фракції Радикальної партії Олега Ляшка, щоб замінити члена Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії В’ячеслава Козака на Валентину Руденко.

«22 лютого 2017 року парламентська фракція Радикальної партії Олега Ляшка звернулася до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення з клопотанням про заміну члена Наглядової ради ПАТ "НСТУ" - В’ячеслава Козака, раніше делегованого до складу Наглядової ради цією фракцією, на іншу кандидатуру – Валентину Руденко. Фракцією не було вказано жодної з передбачених законом правових підстав для такої заміни. Члени Наглядової ради та родичі пана Козака заявляють, що на нього тиснуть, змушуючи написати заяву про припинення повноважень за власним бажанням.

Стаття 10 Закону України "Про суспільне телебачення і радіомовлення України" передбачає виключні 9 підстав припинення повноважень члена Наглядової ради НСТУ і забороняє дострокове припинення повноважень члена Наглядової ради НСТУ з інших підстав. Також у Статті 8 вищевказаного закону йдеться про те, що члени Наглядової ради "не можуть виконувати доручення партії"», – зазначено на Платформі Ради Європи для захисту журналістики і безпеки журналістів.

У повідомленні вказано, що 14 березня члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України оприлюднили заяву, що засуджує політичне втручання у їхню роботу.

Платформа Ради Європи для захисту журналістики і безпеки журналістів заснована 4 грудня 2014 року з моменту, коли Рада Європи та медіаорганізації (Репортери без кордонів, Міжнародна федерація журналістів, Європейська федерація журналістів, Асоціація європейських журналістів, Article 19, Комітет із захисту журналістів та «Індекс на цензуру») підписали Меморандум про взаєморозуміння. Ця онлайн-платформа є інструментом для підвищення потенціалу реагування з боку органів Ради Європи і для поліпшення співпраці і координації дій з іншими міжнародними організаціями.

Після оприлюднення цього повідомлення на на Платформі Ради Європи для захисту журналістики і безпеки журналістів, Уряд України повинен офіційно відреагувати на повідомлення.

Нагадаємо, 9 березня 2017 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення розглядала подання фракції Радикальної партії Олега Ляшка щодо включення до Наглядової ради НСТУ Валентину Руденко замість В’ячеслава Козака

Після цього подання члени Наглядової ради НСТУ виступили з заявою проти спроби втручання в діяльність Наглядової ради з боку фракції Ляшка. Вони розцінили це як тиск, оскільки парламентська фракція хоче замінити члена Наглядової ради з не передбачених законом підстав. Відповідно до Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» фракція з власної ініціативи не має права достроково відкликати обраного нею представника (ст.10). Відповідну заяву підтримали більшість членів Наглядової ради.

Стаття 10 закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» передбачає виключні 9 підстав припинення повноважень члена наглядової ради:

1) закінчення строку повноважень;

2) подання заяви про припинення повноважень за власним бажанням;

3) припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

4) настання підстав, передбачених частиною другою статті 9 закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» (перелік умов, за яких особи не можуть бути членами наглядової ради);

5) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

6) неможливість виконувати свої обов’язки за станом здоров’я протягом шести і більше місяців за наявності відповідного медичного висновку;

7) набрання законної сили судовим рішенням про визнання його обмежено дієздатним чи недієздатним;

8) смерть або визнання безвісно відсутнім;

9) відсутність на трьох засіданнях наглядової ради НСТУ, крім випадків, коли стан здоров’я не дозволяє брати участь у засіданнях, що підтверджується медичною довідкою.

Олег Ляшко у свою чергу заявив, що має право відкликати з Наглядової ради ПАТ «НСТУ» В’ячеслава Козака, який був делегований до НР від цієї фракції. Хоча відповідно до Закону про Суспільне мовлення такого права фракції не мають.

Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський оприлюднив документ, який свідчить, що фракція Радикальної партії Олега Ляшка хоче замінити члена наглядової ради НСТУ В’ячеслава Козака на Валентину Руденко без жодної законної підстави для цього

Незалежність Наглядової ради НСТУ підтримали Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та Спеціальний Представник Генерального секретаря Ради Європи для України Режі Брійя

Нагадаємо, 17 грудня 2015 року Нацрада затвердила склад наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. До її складу ввійшли обрані відкритим чесним конкурсом представники від громадськості та делеговані депутатськими фракціями, які самі не є депутатами. 

Від громадських об’єднань та асоціацій членами наглядової ради були обрані: Володимир Бринзак – у сфері фізичного виховання та спорту, Євген Глібовицький – у творчій сфері, Дарія Карякіна – у сфері забезпечення прав національних меншин, Тетяна Лебедєва – у сфері журналістики, Вадим Міський – у сфері захисту інтересів дітей та молоді, Олексій Панич – у сфері освіти та науки, Віктор Таран – у сфері місцевого самоврядування, Тарас Шевченко – у правозахисній сфері, Наталя Скрипка – у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.

Від депутатських фракції та груп членами наглядової ради НСТУ стали Тарас Аврахов (депутатська група «Воля народу»), В’ячеслав Козак (депутатська фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Лаврентій Малазонія (депутатська фракція політичної партії «Опозиційний блок»), Світлана Остапа (депутатська фракція політичної партії «Об’єднання «Самопоміч»), Віталій Портников (депутатська фракція політичної партії «Народний фронт»), Сергій Таран (депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»), Ігор Хохич (депутатська група «Відродження»), Володимир Яворівський (депутатська фракція політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).

comments powered by Disqus