Ганна Красноступ: Є політичні ризики щодо ухвалення закону про суспільне мовлення

21:11,
13 Квітня 2012
2564

Ганна Красноступ: Є політичні ризики щодо ухвалення закону про суспільне мовлення

21:11,
13 Квітня 2012
2564
Ганна Красноступ: Є політичні ризики щодо ухвалення закону про суспільне мовлення
Юрист Держкомтелерадіо розповіла про оновлений законопроект про суспільне мовлення, який повернувся з Кабміну, і політичні ризики, пов’язані з його ухваленням.

За словами юриста, на сьогодні законопроект погоджено без зауважень Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та скеровано на правову експертизу до Міністерства юстиції. Після отримання висновку Мін’юсту його буде знову подано на розгляд уряду.

Згідно зі змінами, наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) має складатися з 17 членів, зміни до статуту компанії вносяться Кабінетом Міністрів України за поданням наглядової ради, закон має вступити в силу вже з 1 січня 2013 року тощо.

Щодо політичних ризиків, то Ганна Красноступ називає парламентські вибори-2012, оскільки якщо законопроект про СМ не буде зареєстрований і ухвалений у першому читанні за основу народними депутатами парламентом цього скликання, то вважатиметься знятим з розгляду і не розглядатиметься парламентом нового скликання.

– Ганно, що змінено в законопроекті про суспільне мовлення, який було доопрацьовано в Кабміні?

– 28 грудня 2011 року Адміністрація президента України звернулася до Кабміну стосовно доопрацювання законопроекту «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» (схваленого в червні 2011 року) з урахуванням пропозицій робочої групи з суспільних комунікацій, висловлених 28 листопада 2011 року на засіданні Громадської гуманітарної ради при президентові України, і внесення його в установленому порядку на розгляд глави держави.

На виконання відповідного доручення Кабміну Держкомтелерадіо доопрацював законопроект і звернувся до уряду з проханням доручити зацікавленим органам розглянути й погодити законопроект.

У доопрацьованому законопроекті враховано:

– зауваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, висловлені рішенням №58 від 25 січня 2012 року;

– положення нової редакції Закону України «Про вибори народних депутатів України»;

– пропозицію робочої групи з суспільних комунікацій щодо включення до складу наглядової ради НСТУ трьох представників від Кабміну, в тому числі представників центральних органів виконавчої влади, які забезпечують реалізацію державної політики у сфері освіти і науки, молоді, соціального захисту населення та інформаційної політики;

– пропозицію робочої групи з суспільних комунікацій щодо можливості розміщення комерційної реклами на каналах НСТУ до переходу на повне фінансування телерадіокомпанії за рахунок абонентської плати.

На сьогодні законопроект погоджено без зауважень Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та скеровано на правову експертизу до Міністерства юстиції.

Враховано пропозицію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, яка запропонувала редакцію частини третьої статті 17 законопроекту.

3. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення забезпечує передачу НСТУ мереж мовлення, які використовувалися Національною телекомпанією України, Національною радіокомпанією України, Державною телерадіокомпанією «Культура», та одержання НСТУ ліцензій на мовлення без конкурсу на безоплатній основі.

3. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення на безоплатній основі переоформляє ліцензії Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, Державної телерадіокомпанії «Культура» в одну ліцензію шляхом зміни власника на НСТУ.

Уточнено термін набуття чинності Законом.

1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2012 року.

1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2013 року.

Уточнено з урахуванням внесених у 2011 році змін джерело офіційного опублікування Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Уточнено редакцію підпункту 1 пункту 3 розділу IV «Прикінцеві положення» законопроекту з урахуванням термінології проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо діяльності Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства енергетики та вугільної промисловості, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів, Державного комітету телебачення і радіомовлення» (реєстр. № 10220 від 16.03.2012), внесеного народним депутатом України Мірошниченком Ю.Р.

1) у Законі України «Про телебачення і радіомовлення» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 18, ст. 155; 2010 р., № 1, ст. 7; 2011 р., № 10, ст. 63; із змінами, внесеними Законами України від 21 грудня 2010 року № 2822-VI і від 11 січня 2011 року № 2912-VI):

у статті 1:

абзац сорок другий виключити;

абзац п’ятдесят третій після слова «телемережі» доповнити словами «, програм Національної суспільної телерадіокомпанії України (далі — НСТУ)»;

частину третю статті 7 викласти в такій редакції:

«3. Формування та реалізація державної політики у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері телебачення і радіомовлення. Державне регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення здійснюється Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення (далі — Національна рада) — спеціальним конституційним, постійно діючим позавідомчим державним органом».

1) у Законі України «Про телебачення і радіомовлення» (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 18, ст. 155; 2010 р., № 1, ст. 7; 2011 р., № 10, ст. 63; № 28, ст. 252; № 31, ст. 297):

у статті 1:

абзац сорок другий виключити;

абзац п’ятдесят третій після слова «телемережі» доповнити словами «, програм Національної суспільної телерадіокомпанії України (далі — НСТУ)»;

у частині другій слово «реалізацію» замінити словом «проведення»;

частину третю статті 7 викласти в такій редакції:

«3. Державний комітет телебачення і радіомовлення України забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення.

Єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада) – спеціальний конституційний, постійно діючий позавідомчий державний орган».

Враховано пропозицію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, яка запропонувала редакцію абзацу другого підпункту 2 пункту 3 розділу IV «Прикінцеві положення» законопроекту.

2) статтю 15 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 265; 2006 р., № 18, ст. 155) доповнити абзацом такого змісту:

«створення комісії з формування складу наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, припинення повноважень її членів та визначення порядку проведення жеребкування щодо обрання членів наглядової ради».

2) статтю 15 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 265; 2006 р., № 18, ст. 155) доповнити абзацом такого змісту:

«формування складу наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, припинення повноважень її членів та визначення порядку проведення жеребкування щодо обрання членів наглядової ради».

Уточнено редакцію розділу IV «Прикінцеві положення» законопроекту в частині з урахуванням положень нової редакції Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 № 4061-VI.

5) У Законі України «Про вибори народних депутатів України» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 38—39, ст. 449, № 52, ст. 566):

у частині дев’ятій статті 69 слова «і Національною телекомпанією України, Національною радіокомпанією України, між окружною виборчою комісією і регіональною телерадіоорганізацією державної чи комунальної форми власності» замінити словами «, окружною виборчою комісією та відповідними телерадіоорганізаціями»;

у другому реченні частини чотирнадцятої статті 71 слова
«і транслюється на перших каналах Національної телекомпанії України та Національної радіокомпанії України» виключити.

5) У Законі України «Про вибори народних депутатів України» (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 10-11, ст. 73):

у частині сьомій статті 71 слова «та Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України (для телерадіоорганізацій)» виключити;

у частині восьмій статті 72 слова «Національною телекомпанією України, Національною радіокомпанією України» виключити;

у другому реченні частини чотирнадцятої статті 74 слова «та транслюється на перших каналах Національної телекомпанії України та Національної радіокомпанії України» виключити.

– Що буде з проектом після обговорення в Держкомтелерадіо?

– Оскільки створення суспільного телебачення і радіомовлення має важливе суспільне значення, ще 24 лютого 2012 року його положення та питання доцільності врахування пропозицій робочої групи з суспільних комунікацій Громадської гуманітарної ради при президентові України обговорювали на засіданні громадської ради при Держкомтелерадіо України.

Розглянувши пропозиції до законопроекту, громадська рада рекомендувала не враховувати пунктів 2–5 пропозицій робочої групи із суспільних комунікацій та доопрацювати законопроект із урахуванням запропонованих членами громадської ради змін.

Чергове обговорення громадською радою цього законопроекту заплановано на 26 квітня.

Крім того, законопроект оприлюднено в підрубриці «Проекти законів» рубрики «Законопроектна діяльність» та в рубриці «Обговорення проектів документів» офіційного веб-сайту Держкомтелерадіо.

Після обговорення та доопрацювання законопроект буде подано на розгляд уряду в установленому порядку.

– У прикінцевих положеннях зазначено, що закон набуває чинності з 1 січня 2013 року. Які шанси в України отримати наступного року канал суспільного мовлення?

– Держкомтелерадіо робить усе можливе, щоби прискорити цей процес. Проте слід відверто казати й про певні політичні ризики. Наближаються вибори – склад парламенту буде змінено. При цьому слід враховувати, що, відповідно до статті 95 Регламенту Верховної Ради, законопроекти, не прийняті парламентом попереднього скликання в першому читанні за основу, вважаються знятими з розгляду і не розглядаються парламентом нового скликання.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду