Стандарти журналістики даних від ВВС

16:15,
29 Серпня 2012
7748

Стандарти журналістики даних від ВВС

16:15,
29 Серпня 2012
7748
Стандарти журналістики даних від ВВС
Найавторитетніший суспільний мовник світу на власному прикладі пояснює як покращити якість контенту завдяки візуалізації даних та створенню інфографіки.

Продовжуємо серію публікацій, до якої входять переклади документів та стандартів корпорацій суспільного мовлення світу, а також рекомендацій у галузі свободи слова та журналістської діяльності від провідних європейських і американських експертів. 

Матеріали серії: Переклад промови Вільяма Хорслі (William Horsley) «Роль суспільних мовників у медіа-середовищі, що постійно змінюється»Редакційні принципи суспільних медіа США. Засади, політика та практика; Типовий закон про суспільне мовлення.

Пропонуємо вам ознайомитися з перекладом одного з розділів «Посібника з журналістики даних» (Data Journalism Handbook), практичного видання, створеного під редакцією британських експертів Джонатана Грея (Jonathan Gray), Ліліани Бонегрю (Liliana Bounegry) та Люсі Чамберс (Lucy Chambers).

У розділі «Журналістика даних у ВВС» (Data Journalism at the BBC) йдеться про те, яким чином корпорація розвивається в напрямку інтерпретації та візуалізації цифрових даних.

Працівники ВВС Белла Харрелл (Bella Hurrell) та Ендрю Лаймдорфер (Andrew Leimdorfer) розповідають про сервіси та проекти ВВС, націлені на прогресування корпорації та розвиток підходів до якісної інтерпретації даних.  

Журналістика даних у ВВС

Термін «журналістика даних» можна інтерпретувати по-різному, отже, ми вважаємо за потрібне одразу пояснити, що саме під ним має на увазі ВВС. У широкому сенсі він охоплює проекти, в яких використовуються дані для:

-  персоналізації новин відповідно до потреб кожної аудиторної групи;

-  пошуку цікавих історій;

-  надання допомоги читачеві у розумінні складного питання.

Всі ці категорії можуть перетинатися в онлайн-середовищі та, як наслідок, надавати вашим новинам перевагу перед іншими. Досягатиметься це завдяки візуалізації даних. Відповідно, так ви зможете вирішити низку завдань, про які піде мова нижче.

1. Персоналізувати інформацію

На сайті BBC News ми вже більше десяти років використовуємо інфографіку для впровадження сервісів та інструментів для наших користувачів.

З рамках цієї ідеї ми стартували з проектом, що був присвячений звичайним школам. На основі відомостей про середні навчальні заклади, що за стандартами публікуються урядом, ми створили окрему віртуальну таблицю. В ній кожен зареєстрований користувач міг отримати інформацію про будь-яку школу, що його цікавить, ввівши поштовий індекс конкретного регіону. Найкориснішою функцією була можливість порівняти обрану школу з іншими за багатьма показниками, які також були заздалегідь внесені нами в базу.

Коли ми тільки починали, для цього сервісу не існувало окремого сайту, тобто на високий рівень активності аудиторії очікувати ми не могли. Але тепер, коли Міністерство Освіти взяло на озброєння нашу ідею та створило власний порівняльний ресурс, ми можемо зосередитися не на самих цифрових показниках, а на інформації та історіях, які вони кількісно відображають.    

Наприклад, саме за цією схемою ми візуалізували деякі з основних даних, що надходять від поліції та Лондонської Асоціації швидкої допомоги. Силами деяких наших телеканалів та London radio ВВС ми відстежували, висвітлювали всі аварії в столичному регіоні та вчасно про них повідомляли. Так, про них говорилося у прямому ефірі та писалося в спеціально створеному аккаунті в Twitter. Крім того, зареєстровані аварії одразу ж наносилися на карту. Ми продовжуємо цю практику і зараз на проекті Every death on every road (Кожна смерть на кожній дорозі).

2. Зробити інструменти простими у використанні

Поряд із доступною інтерпретацією великих масивів цифрових даних ми досягли значного успіху в створенні простих інструментів для користувачів, кожен з яких відповідає за відповідні фрагменти інформації. Такі інструменти, перш за все, були адресовані тим особам, які не мають достатньо часу для самостійного опрацювання усієї наявної інформації з конкретної теми.

Одним з прикладів провадження таких інструментів став наш сервіс «Світ чисельністю 7 мільярдів: який твій номер?» (The world at 7 billion: What’s your number?). Він почав діяти в момент, коли кількість населення на землі офіційно досягла позначки у 7 млрд. За допомогою цього сервісу, ввівши дату свого народження, країну та стать, користувач може дізнатися, якою за рахунком людиною на планеті він був, тобто визначити своє число у світі. Цей результат можна одразу транслювати в соціальні мережі Twitter і Facebook.

Ми також розробили доволі корисний онлайн-сервіс для жителів Великобританії – калькулятор бюджету країни. Він дозволяє вирахувати, наскільки зміняться витрати кожного конкретного громадянина у відповідь на зміни у бюджеті нового року. Ввівши дані про свої витрати, користувачі отримують конкретну суму, що відображує зміни їхніх витрат у порівнянні з минулорічним бюджетом.     

3. Відобразити значення цифрових даних

Ви запитаєте: а де ж тут журналістика? На що ми дамо вам відповідь: вона полягає в тому, щоб інтерпретувати ці дані в різні сюжети та історії. Але для того, щоб знайти насправді цікаву інформацію, потрібно «просіяти» гори даних. Для цього ми активно налагоджуємо співпрацю з розслідувальними інформаційними службами, які, власне, цим і займаються. Так, інформаційно-аналітична програм ВВС Panoramа може віддати місяці на підготовку котрогось зі своїх документальних фільмів. У цих справах вона співпрацює з британським Центром журналістських розслідувань (Centre for Investigative Journalism). Однак для правильної інтерпретації даних потрібно також радитися з експертами у певній темі.

4. Розібратися в темі

Важливо, що інформаційна журналістика не обов’язково має бути ексклюзивною та презентувати відомості, про які до цього ніхто не писав. Робота журналіста, що зайнятий у цій області, полягає в привабливій візуалізації контенту та виборі найкращого для користувача шляху доступу до нього. Завдяки цьому інформація може використовуватися набагато результативніше. Так, наш кліматичний сервіс, створений на основі багатьох даних, презентує актуальну кліматичну ситуацію в різних регіонах Великобританії. І цією інформацією легко користуватися: вона приваблива і правильно подана.

Як приклад можна навести інфографіку Eurozone debt wеb (Борги Єврозони), яка ілюструє обсяги та адресність боргів у Євросоюзі. Вона допомагає пояснити складні зв’язки між країнами в доступній формі.

5. Працювати в команді

Наша провідна команда «інфографічних медійників» складається з 20 осіб. Серед них є журналісти, дизайнери та розробники. Відповідно, вони самі створюють всю інфографіку, інтерактивні та мультимедійні розширення сайту. Використовуючи всі перераховані вище методи обробки даних, ці спеціалісти радше займаються «візуальною журналістикою». Тобто знаходять для інформації ідеальну форму втілення. Що наразі і є найактуальнішою тенденцією світових медіа.

Переклад: Фронощук Марія

Підручник Data Journalism Handbook

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
datajournalismhandbook
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду