Учасники міжнародної конференції закликали проявити політичну волю для належної роботи суспільних медіа

Учасники міжнародної конференції закликали проявити політичну волю для належної роботи суспільних медіа

12:48,
16 Листопада 2016
2078

Учасники міжнародної конференції закликали проявити політичну волю для належної роботи суспільних медіа

12:48,
16 Листопада 2016
2078
Учасники міжнародної конференції закликали проявити політичну волю для належної роботи суспільних медіа
Учасники міжнародної конференції закликали проявити політичну волю для належної роботи суспільних медіа
Понад сотні делегатів з 19-ти країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) та інших країн на міжнародній конференції «Суспільне мовлення й демократія» в Празі обговорили необхідність забезпечення незалежності та сталого розвитку суспільних медіа (СМ) в умовах численних викликів сучасного світу.

Представники суспільних мовників, парламентарії, представники регуляторних органів, дипломати, вчені та експерти низки організацій, в тому числі Ради Європи, Венеціанської комісії, ОБСЄ та Європейської федерації журналістів, зустрічалися 10-11 листопада 2016 року для обговорення забезпечення можливості СМ вільно працювати і розвиватися, незалежно від політичного контролю. Про це йдеться на сайті Європейської мовної спілки.

Зокрема сайт EBU повідомляє, що СМ є наріжним каменем демократичного суспільства, але останнім часом в деяких європейських країнах спостерігається наступ на свободу засобів масової інформації. Інституційна та редакційна незалежність має вирішальне значення для належного функціонування СМ, надаючи мовникам можливість діяти в інтересах своєї аудиторії. Конференція закликала парламенти проявити політичну волю для захисту СМ, і використовувати свою силу і вплив для забезпечення дотримання існуючих міжнародних угод, що захищають свободу слова.

Свобода ЗМІ не може бути гарантована без сталого фінансування, і в багатьох країнах, таких як Боснія і Герцеговина, медіа не мають стабільного і адекватного фінансування та новітніх систем збору коштів. Учасники погодилися з тим, що уряди повинні гарантувати стійке фінансування СМ, в ідеалі - через ліцензійний збір, який залишатиметься підзвітним громадянам, а не парламентаріям.

Незалежне керування для СМ є ще одним важливим фактором. Члени наглядових органів повинні мати чітко визначений мандат, який не залежить від того, хто перебуває при владі, і мати змогу виконувати свої обов'язки вільно від політичного втручання.

На конференції також розглянули, як СМ можуть протидіяти пропаганді ненависті - від запобігання її поширення в ефірі до реалізації заходів по її аналізу в контексті подій і демонстрації її шкідливості. Роль СМ є ключовою для соціальної інтеграції та згуртованості, а також забезпечення різноманітності поглядів і культури терпимості.

Виступаючи на конференції генеральний директор Європейської мовної спілки Інгрід Дельтенре сказала: «СМ є дзеркалом суспільства, демократії і демократичних інститутів.  Саме СМ повинні забезпечити розуміння суспільством ролі та впливу СМ в усіх аспектах життя, від культурного до технологічного та економічного».

Олексій Панич та Тетяна Лебедєва

Члени Наглядової ради НСТУ (майбутнє суспільне мовлення України) Олексій Панич та Тетяна Лебедєва, які входили до української делегації, мали можливість провести зустріч з керівником інформаційного мовлення чеського суспільного мовника Зденеком Шамалом. «Ми довідалися, що зі всього менеджменту з їхньою наглядовою радою постійно в контакті лише генеральний директор. Його підлеглі зустрічаються з членами ради лише офіційно, відповідно до плану ради, по черзі, на засіданнях ради. Наглядова рада аналізує роботу менеджменту, замовляючи за гроші самого чеського мовника контент-аналітику і соціологію. Аналітичні звіти, схвалені радою, всі в них на сайті. Ньюсрум - спільна для всіх новинних програм кількох каналів, включно з дитячими новинами. Стратегічне планування робиться у «сценарний» спосіб: розробляється найкращий сценарій, оптимальний та найгірший», – розповів сайту «Суспільне мовлення» Олексій Панич.

Учасники конференції прийняли ряд рішень і рекомендацій щодо подальших дій, які будуть широко поширені багатьма зацікавленими сторонами, в тому числі на щорічному колоквіумі Європейської комісії з питань плюралізму ЗМІ та демократії на цьому тижні.

Учасники також виступили з трьома заявами щодо тривожної ситуації зі свободою слова в Туреччині, а також про ситуацію із фінансуванням СМ в Румунії та Боснії і Герцеговині.

Нагадаємо, перша заступниця голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк заявила, що в ближньому світі немає ніяких незалежних суспільних телерадіо. Такі висновки вона зробила у Празі під час міжнародної конференції «Суспільне мовлення й демократія».

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду